Makaleler

İyi Bir Su Altı Fotoğrafı Ne Kadar Derinde Çekilir?

Yaz geliyor, ülkemiz nüfusunun önemli bir bölümü önümüzdeki 4-5 ay boyunca kıyı bölgelerimizde denizle buluşacak. Hatta Anadolu’nun birçok yerinde iç sularda yaz sıcağının keyfini çıkaracaklar. Kendini suda bulan her kişi ister istemez suyun altına bir bakmak ister. Orada neler var, hangi canlılar yaşar, kendisi için bir tehdit var mı, yoksa bir akvaryum dünyası için de mi? Bunları öğrenmek ister.

Yazdır e-Posta

Stüdyonun Sevimli Halleri
Makale

Stüdyonun Sevimli Halleri

Her şey bir oyuncak bebekle başladı desem yalan olmaz sanırım. Çocukluk anılarımın bir yerlerde biriktiği, kenarları hafif sararmış, yırtılmış birkaç fotoğrafın içindeyim. Saklanmaya değer görülmüş üç-beş fotoğrafın, bu işi yapan biri için kıymetini size anlatamam. Oynadığım evcilikler aklıma geliyor ve nasıl bir çocukluk geçirdiğimi bir kez daha dinliyorum bu karelerden. Stüdyoda bebeklerle olan hikâyem her ne kadar kendi çocukluğumdaki oyuncak bebeklerle ve başlarda hobi olarak başlasa da hayatıma yeni bir nefes getirmişti.

Yazdır e-Posta

''Bir Ürünü Satmak İçin İyi Fotoğraf Şart!''

Uzun yıllardır, özellikle de pandeminin etkisiyle son iki yıldır katlanarak devam eden, hatta çılgınlık boyutuna ulaşan e-ticaret sektörünün bugün geldiği nokta; satışı yapılan ürünlerin detaylı ve gerçekçi bir şekilde fotoğraflanmasının, imajın, stilin, insanın satın alma sürecinde ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Reklamın TV, billboard, gazetelerde popüler olduğu e-ticaret öncesi dönemden beri bildiğimiz bir şey var: Algılarımızla yönetiliyoruz, algı ağımıza ne takılıyorsa onu izliyoruz ve onunla iletişime geçiyoruz. 90'lardan bu yana bildiğimiz - bilmediğimiz sayısız reklam ve projesine imza atan Fethi İzan, stüdyo ve reklam fotoğrafçılığı konusunda merak ettiklerimizi yanıtladı.

Yazdır e-Posta

Nefes Kesici Doğal Güzelliğin, Köklü Tarihin ve Efsanelerin Ülkesi Umman Sultanlığı

Umman, Arap dünyasının en eski bağımsız devleti. Köklü kültürü ve tarihi mirasının temel özelliklerini korurken modernleşmeye de önem veren ülke, bugün otantik Arap turizmi için mükemmel bir seyahat noktası haline geldi. İlk kez 2020’nin Şubat ayında, pandemiden hemen önce seyahat ettiğimiz Umman Sultanlığı, aradan iki yıl geçtikten sonra bizi yeniden çağırdı! İyi ki çağırmış, çünkü biz bu ülkede sakinliği, huzuru ve saygıyı her sefer daha çok gözlemliyor ve yaşıyoruz.

Yazdır e-Posta

İnce Bir Fotoğraf Dilinin Şairi Andre Kertesz

André Kertész (1894 – 1985), 20. yüzyılın en iyi fotoğrafçılarından biri olarak kabul edilir. 70 yılı aşkın bir fotoğraf kariyerine sahip olan Kertész, fotoğraf gazeteciliği ve fotoğraf sanatında etkili olmuştur. Ne yazık ki hayatının büyük bölümünde hak ettiği şöhreti asla elde edemeyen fotoğrafçı, 68 yaşında emekli olduktan sonra uluslararası alanda popüler oldu.

Yazdır e-Posta

Etkileyici Siyah Beyaz Fotoğraflar Çekmenin İncelikleri

Hemen hemen herkes siyah beyaz fotoğrafları farklı bir beğeni algısıyla izler… Kimi siyah beyazın gizeminde kaybolurken, kimi renksizlik sadeliğinin büyüsüne kapılır. Peki ya siz, daha önce hiç siyah beyaz fotoğraf çektiniz mi? Kameranızda mı siyah beyaz çekeceksiniz yoksa renkli görüntüleri siyah beyaz mı çevireceksiniz? Çarpıcı siyah beyaz görüntüler nasıl oluşturabilirsiniz? Bu yazımızda tüm sorularınızı cevaplamayı hedefliyoruz.

Yazdır e-Posta

Belgesel Fotoğrafın Peşinde - Doç. Mustafa Bilge Satkın

Fotoğrafçılığın okulunu okuyan, bu yolda akademik bir yolculuğa çıkmış başarılı isimlerden biri Doç. Mustafa Bilge Satkın. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde, belgesel ve haber fotoğrafçılığı alanlarında çalışmalar yapıyor, dersler veriyor. Aynı zamanda birden fazla sosyal içerikli belgesel fotoğraf projesiyle meşgul. Bu yoğunluğunun arasında GezginFoto'nun röportaj teklifini kabul eden hocamıza fotoğrafla ilgili merak ettiklerimizi sorduk.

Yazdır e-Posta

Müziğin Fotoğrafı Çekilir mi?

Her seferinde farklı bir Duru olarak çıkıyorum kendi karşıma. Anları kovalayan, kovalarken de anda kalmayı başaran biri olarak... Hem bir adım önde hem de olduğu yerin farkında... İşte belki de bu yüzdendir yıllarca okuduğum mühendisliğin üzerini bir kalemde çizip konser fotoğrafçısı olmam… Nedir bu konser fotoğrafçılığı, gelin beraber tartışalım.

Yazdır e-Posta

Otoportre'den Selfie'ye / Rönesans Otoportrelerinden Selfie (Özçekim) Fotoğraflarına

Kendimizi genellikle başkalarının değerlendirmeleri ve görüşleri aracılığıyla tanımlamaya çalışıyoruz. Kişisel imaj yaratma çabaları aynı zamanda insan olmanın da içsel bir parçası.

“Kendimi nasıl sunayım?” gibi sorulara neden olan otoportre ile “Ne giymeliyim?”, “Neyi öne çıkarmak istiyorum?” ve “Neyi saklamak istiyorum?”, “Kaç kişi görecek ve beğenecek?” beklentileri ile sosyal medyada paylaşıma sunulmuş özçekim (selfie) arasında muhakkak bir benzerlik var. Görmek ve görülmek temel insani arzularıdır ve bu, özçekim için adeta bir temel oluşturmuştur.

Yazdır e-Posta

''Fotoğrafın Olmazsa Olmazları İnsana Ve Çevreye Saygı, Dikkat, Titizlik Ve Sabır'' Yüksel Altun

Etrafımdaki en yufka yürekli ve yardımsever insanlardan biridir Yüksel Altun. Hatta bu söylediğimi doğrular bir ifadeyi, bir gezimizde Ercan Arslan da dile getirmiştir. GezginFoto’nun yayınlandığı günden bugüne geçen 8 yılda, fotoğraf konusundaki bilgisi, fotoğraf çevresi ve yönlendirmeleri ve dergimize verdiği emek için Yüksel Hoca’ya huzurlarınızda teşekkürü borç biliriz. Şimdi ise onu daha yakından tanıma vakti!

Yazdır e-Posta