Makaleler

Gönlü Zengin İnsanların Ülkesi PAKİSTAN

Bir gün Ara Usta'ma gittiği yerlerin tavsiyelerini sorduğumda “Hindistan, Mısır, Myanmar ve Burma, önce buralara git” dedi. Adeta bana vasiyetiydi. Ara Usta’mın bana gitmemi tavsiye ettiği memleketlere gidemedim ama en kısa zamanda oralara da gideceğim. Şimdi ise Dünya Değişmeden ve Coşkun Aral ile gittiğimiz Pakistan gezimizden biraz bahsedeceğim.

Yazdır e-Posta

Gülen Yüzlü İnsanların Renkli Ülkesi Srilanka Beş Gün Pedal, İki Gün Kulaç

 Büyüleyici doğası, tarihi tapınakları, sonsuz plajları, filleri, trenleri, çayı, değerli taşları ile tanınan, Hint Okyanusu’nda bir ada ülkesi olan, dünya turizm yazınında “okyanusun incisi” tanımının yanı sıra “gülümseyen insanların ülkesi” olarak bilinen Sri Lanka’yı uçtan uca bisikletle gezerken, gezi yazılarındaki olağan kronolojik sırayı bozarak bizi en çok etkileyen anları GezginFoto okuyucuları için fotoğrafladık.

Yazdır e-Posta

Fotoğrafın ve Kameranın Tarihçesi Fotoğraf Tarihindeki Önemli Gelişmelere Yolculuk

Neredeyse 200 yıl içinde, kamera, bulanık fotoğraflar çeken düz bir kutudan günümüzün DSLR (digital single-lens reflex; dijital tek yansımalı mercek) kameralarında ve akıllı telefonlarında bulunan yüksek teknolojili mini bilgisayarlara dönüşerek büyük bir gelişme göstermiştir.

Şimdi, bu bilimsel sanat dalının öne çıkan ve önemli gelişmelerine kısa bir göz atalım.

Yazdır e-Posta

Modernliğin, Samimiyetin ve Mütevazılığın Sultanlığı Umman ve Başkent Maskat

 Fotoğrafçılar için muhteşem bir fırsat olan bu bölge, gezginlerin ilgisini çekecek doğal güzellikleriyle de göz dolduruyor. Yerel halkın telaşsız yaşantısı, kornasız gürültüsüz trafik akışı, gülümseyen ve yardımsever insanlarıyla gerçekten kafa dinleyebileceğiniz bir ülke. Tabii Şubat ayında 8 derece olan İstanbul’u arkamızda bırakıp hava sıcaklığı 30 derece olan bir deniz kenarı şehrine gitmek ayrı bir keyifti bizim için.

Yazdır e-Posta

Çekim Hikâyesi
Makale

Çekim Hikâyesi

Fotoğraf çekerken fotoğrafçının seçimlerini neye göre yaptığını, kararlarını nasıl verdiğini öğrenebileceğimiz kaynak sayısı çok sınırlı. Anlatmayı seven fotoğrafçı sayısı fazla olsa da fotoğrafları üzerine yazan fotoğrafçı neredeyse yok denecek kadar azdır. Oysa gördüğümüz bir fotoğrafın ortaya çıkış aşamalarını, fotoğrafçasından okumak fotoğrafçılığımızın gelişmesi için bence en iyi yöntemdir.

Yazdır e-Posta

Fotoğraf ve Sokak Fotoğrafçılığı Üzerine Notlar

Teknoloji ne kadar sofistike olursa olsun, iyi bir fotoğraf, ilginç konu, iyi kompozisyon, ışık farkındalığı ve pozlama üzerine yoğunlaşan usta fotoğrafçının gözüne bağlıdır. Fotoğrafçı, var olan ışığı en iyi şekilde kullanmalıdır. Elverişsiz ışık koşulları yoktur, fotoğrafçının karşılaştığı zorluklar vardır. Fotoğrafın kitlelerce anlaşılmasına, yaygınlaşmasına ve sevilmesine yönelik katkımız olduğu müddetçe iyi fotoğraflar hep var olacaktır.

Yazdır e-Posta

65 Yıllık Gazeteci Kıbrıs Gazisi Savaş Muhabiri Ergin Konuksever’in  Aksiyon Dolu Anıları

Doğrudan yana olan karakteri ile çalıştığı gazetelerden bir bir kovulan Konuksever, aksiyon dolu yıllarını GezginFoto’ya anlattı. 1968 kuşağının öğrenci eylemleri, kanlı pazar, Deniz Gezmiş, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı... Kimi zaman ruhsal kimi zaman bedensel acıların ayyuka çıktığı olayları dinlerken kalbimiz için için sızladı… İyi ki var böyle adamlar!

Yazdır e-Posta

Assateague Adası: Vahşi Atların Cenneti

Assateague Adası, ABD’nin doğu kıyısındaki Delmarva Yarımadası’nın önünde anakaraya paralel olarak 60 kilometre boyunca uzanan ince, yassı, kıyılarında rüzgârın ve gelgitin oluşturduğu kum tepeciklerinin olduğu bir ada. Bu tür adalar okyanuslardaki şiddetli fırtınaların önünde bir duvar gibi set oluşturup hızını keserek, anakaranın kıyılarını koruduğu için ‘bariyer adası’ olarak adlandırılırlarmış. Adayı ziyaretçiler açısından cazip kılan ise sadece güzel doğası değil, aynı zamanda orada yaşayan vahşi atlar.

Yazdır e-Posta

Finlandiya’nın Kuzeyi: Soğukların Diyarı Lapland

Avrupa'nın kuzeyine, İskandinav ülkelerinden soğukların diyarı Finlandiya'ya gidiyoruz. Finlandiya, Avrupa'nın en kuzeyinde İskandinavya bölgesinde toplam 5.5 milyon nüfuslu bir ülke. Bizim ülkede neredeyse o kadar sığınmacı Suriyeli var! Çevre beyazlar içinde, alışveriş caddelerinde yerler kuru. Yolları alttan ısıtıyorlar. Fazla kovalamacanın olmadığı, aceleye yer olmayan, sakin yumuşak bir hayat.

Yazdır e-Posta