Makale

Mobil Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

Fotoğraf tutkunlarının, DSLR fotoğraf makineleri ya da mobil cihazlarla çektiği fotoğrafları sosyal medyada paylaşması artık bir vazgeçilmez.

Ancak etkili fotoğraflar paylaşmak herkes için pek kolay olmuyor. Daha iç açıcı ve daha canlı bir fotoğraf sunmak isteyenler, harici fotoğraf düzenleme uygulamalarına ihtiyaç duyuyor.

Sanal mağazalara bakıldığında konuyla ilgili birçok uygulama mevcut ancak bunların çoğu kullanıcılara istenilen özellikleri verememekte. Öte yandan kullanıcıların da yüzlerce uygulamayı zaman ayırıp denemeleri ve en iyisini bulabilmeleri zor görünüyor. Hal böyleyken işinizi kolaylaştırmak istedik ve mobil fotoğraf düzenleme uygulamalarını öne çıkan özellikleriyle ele aldık.

Ali Kaplan

 

Pixlr

Sade bir arayüze sahip olan Autodesk imzalı bu uygulama son güncellemeler ile birlikte daha da sadeleştirilerek kullanıcı dostu bir uygulama olmayı başarmış görünüyor.

Temel fotoğraf düzenlemelerini kolayca gerçekleştirebildiğiniz bu uygulamada fotoğraflarınızda değişiklik yapabileceğiniz 4 ana kategori bulunuyor. Adjustment, Effect, Overlay ve Border menülerinde bulunan araçaları kullanarak fotoğraflarınızı benzersiz hale getirebilirsiniz.

Uygulamanın başarılı olduğu noktalardan birisi “double exposure” yani üst üste pozlama seçeneği. Daha önce çektiğiniz fotoğrafları bir araya getirerek uygulama içerisinde bulunan seçeneklerle üst üste pozlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Snapseed

Google tarafından geliştirilen ve en iyi fotoğraf düzenleme uygulaması olarak birçok ödül alan Snapseed, son derece basit bir kullanıma sahip.

Giriş ekranı oldukça sade tasarlanmış uygulama “fotoğrafı aç” ikonu ile sizi karşılıyor. Düzenlemek istediğiniz fotoğrafı belirledikten sonra karşınıza çıkan ekranın üst kısmında kırpma, ince ayar, dönüştürme ya da döndürme gibi işlemler bulunuyor. Ayrıca fırça özelliği sayesinde bölgesel olarak düzenleme yapmanız mümkün ve bu konuda üst düzey bir performans sergiliyor.

Düzenleme ekranında alt bölümde bulunan filtreler ile fotoğraflarınızı bambaşka renkler ile öne çıkarmanıza olanak sağlayan uygulama, her eklediğiniz düzenlemeyi ayrı ayrı kaydediyor. Sağ üstte bulunan rakam, uyguladığınız düzenleme sayısını ifade ediyor. Bu kısımdan eklediğiniz herhangi bir efekt ya da düzenlemenin etkisini önizlemeniz mümkün.

 

PicsArt

Picsart uygulaması yalnızca bir fotoğraf düzenleme uygulaması değil. 100 milyonun üzerinde indirme sayısına sahip olan bu uygulama aynı zamanda bir fotoğraf platformu. Öyle ki uygulamayı rakiplerinden ayıran ve başarılı olmasında büyük payı olan özellik, kullanıcılar arasında düzenlenen yarışmalar.

Picsart uygulaması başlangıçta karışık gibi görünse de açılış ekranında güncel hali ile seçenekler arasında fotoğraf düzenleme, kolaj yapma ve çizim yapma seçenekleri var. Uygulamayı hesap oluşturmadan, yalnızca fotoğraf düzenlemek için kullanarak tüm temel düzenlemeleri önceden kaydettiğiniz veya anlık çekeceğiniz fotoğraflarınıza eklemeniz mümkün. Fotoğraflarınıza çizim, yazı, efekt, çerçeve vb. ögeleri eklerken masaüstü programlarda alışık olduğumuz layer yani katman mantığını bilmenizde fayda var.

Yapımcılar da uygulamayı sürekli taze tutmaya çalışıyor. Yarışmalar, röportajlar ve derslerin yer aldığı blog sayfasını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

Adobe Lightroom

Fotoğrafçılar için büyük kolaylıklar sağlayan Adobe Lightroom’un mobil versiyonu kullanışlı ve profesyonel özellikleri ile öne çıkıyor.

Fotoğraf düzenleme işlemine başlamadan önce telefonunuzda bulunan fotoğrafları uygulamaya aktarmanız (içe aktar) gerekiyor. RAW format desteği sayesinde yüksek boyutlu profesyonel fotoğraflarınızı da uygulama içinde düzenlemeniz mümkün. Mobil fotoğraf düzenlemeyi, daha profesyonel bir hale getiren Lightroom, içerisinde çok güçlü düzenleme araçları barındırıyor. Masaüstü uygulamada olduğu gibi pozlama süresi, beyaz ayarı, kontrast, doygunluk gibi birçok düzenlemeyi kaliteli bir şekilde gerçekleştirmenize imkan sağlıyor.

 

PhotoDirector

Cyberlink adlı firma tarafından geliştirilen PhotoDirector uygulamasını kullanarak fotoğraflarınızı çok çabuk bir şekilde sosyal medyada paylaşılabilir hale getirebilirsiniz.

Uygulama, profesyonellerden çok mobil fotoğrafçıların ihtiyacı olan pratikliğe ve hıza sahip olması yönü ile öne çıkıyor. Fakat uygulamanın çok çeşitli düzenleme araçlarına sahip olması rakiplerinden sıyrılmasını sağlıyor.

Açılış ekranında bulunan butonları kullanarak fotoğraf kolajları oluşturmak ve fotoğraf düzenlemek oldukça pratik hale getirilmiş. Ayrıca yine açılış ekranında bulunan “template” seçeneği ile internet üzerinden ücretsiz olarak çerçeveler, şablonlar ve kolaj şemaları edinebilirsiniz. Bu kısma göz atmanızı öneririz. Eğlenceli ve etkileyici fotoğraflar oluşturmak için işinize yarayacak birçok materyal burada mevcut.

Fotoğraf düzenleme bölümünde de seçenekler o kadar çok ki özellikle fotoğraflarınıza HDR görünümü kazandırmak konusunda oldukça başarılı bu uygulama. Bölgesel müdehalelere ekranın köşesinde açılan önizleme ekranı ile müdehale etmenizi kolaylaştıran uygulama, her şeye rağmen bu konuda çok başarılı değil. Yine de pratik ve hızlı müdehale imkanı sunması ile mobil fotoğrafçıların işine yarayacağa benziyor.

Bu yazı GezginFoto Dergisi'nin 14. sayısından alınmıştır.

Yazdır e-Posta