Mucizenin İlk Fotoğrafları
Makale

Mucizenin İlk Fotoğrafları

Yıllar önce ameliyathanelerde doğum anında çekilen fotoğraflarla başlayan Doğum Fotoğrafçılığı, günümüzde anne - babanın hastaneye gelişi ile başlayan,
hazırlıkları, heyecanlı bekleyişleri, bebeğin gelişini ve sonrasında yaşananları fotoğrafladığımız ve Yenidoğan Fotoğrafçılığının da eklendiği bir süreç halini aldı. Fotoğrafçılığın her alanında olduğu gibi Doğum ve Yenidoğan Fotoğrafçılığı alanının da olmazsa olmazları var.
Yazı ve Fotoğraflar: Begüm Suar
 

Doğumdan önce ailelerle yüz yüze görüşmek önemli
 
Konusu insan olan fotoğraflar söz konusu olduğunda tanımak, gözlemlemek ve anlamak; çekilecek karelerin etkisini artırmakta önemli bir role sahiptir. Ama tanışmak için elbette tek sebep bu değil. Ailenin en özel gününde, en mahrem anlarına tanık olacak ve o anları çektiği fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirecek kişiyle önceden tanışmış olmak, her iki taraf için de daha samimi ve rahat bir ortam yaratacaktır.
 
Görünmez bir gölge gibi
 
O özel günün doğallığını bozmamak için anne ve babaya çekim esnasında çok fazla müdahale etmemek doğru bir tercih olacaktır. Tanıklık çoğunlukla iyi sonuçlar almak için yeterli olacaktır.
 
 
Mucizenin hiçbir anı kaçırılmamalı
 
Sürecin olağan akışını bilen, her ana ve detaya hakim olan tecrübeli bir göz, tekrarı olmayan o özel anları ıskalamayacaktır. Doğum fotoğrafçısının yapabileceklerini desteklemesi ve yeteneklerini ortaya koyabilmesi için onu yarı yolda bırakmayacak iyi bir ekipmana sahip olması önemli elbette. Fakat iyi fotoğraf en pahalı ekipmanın değil, arkasındaki gözün başarısıdır.
 
Değişken odaklı objektif kullanmak önemli
 
Özellikle doğum anı hazır ve hızlı olmayı gerektirir. Bu sırada doğumhane / ameliyathane kurallarına özen göstererek ve ne doktora ne de görevli diğer personele engel olmadan doğal akış hızla fotoğraflanmalıdır. Her zaman öncelik anne ve bebeğin sağlığıdır. Ameliyathanedeki sterilizasyon zinciri nedeniyle doğum fotoğrafçısının hareket alanı sınırlıdır. Bu sebeple sabit odaklı bir objektif kullanmak yerine, değişken odaklı (zoom) bir objektif kullanmak, fotoğrafçının kadraj yaparken işini kolaylaştıracaktır.
 
 
7/24 ulaşılabilir olmak
 
Sabaha karşı uyandırılmak, haftalar önce alınan bir etkinlik biletini yakma ihtimali, hatta tatil programını değiştirmek vs. bu mesleğin doğasında var.
 
"Doğum fotoğrafçılığında hiçbir zaman işi şansa bırakma lüksü yoktur. O nedenle her daim şarj edilmiş piller, boş ve seri hafıza kartları, hatta her ihtimale karşı yedek bir makine doğum fotoğrafçısının çantasının olmazsa olmazlarındandır."
 
 
YENİDOĞAN FOTOĞRAFÇILIĞI
 
Yenidoğan bebek fotoğrafçılığı, doğum fotoğrafçılığının devamı niteliğinde ve gün geçtikçe de popülerliği artmakta, giderek daha çok aile çocuklarına böylesine güzel anılar biriktirmeyi istemektedir.
 
Bebeğin ilk ayında çeşitli kıyafet ve aksesuarlar kullanılarak yapılan bu çekimler, bebek ne kadar küçükken yapılırsa o denli iyi sonuçlar elde ediliyor. Çünkü bebekler uykularının oldukça ağır olduğu bu dönemde fotoğrafçının verdireceği farklı pozlardan herhangi bir rahatsızlık duymuyorlar.
 
 
Kıyafetler, aksesuarlar ve ortam temiz olmalı
 
Yenidoğan çekimlerinde kullanılan kıyafet, aksesuar ve ortamın temizliği oldukça önemli. Çekimler esnasında öncelikle bebeğin rahat ve huzurlu olmasını sağlamak gerekiyor. Aksi halde çekimden iyi kareler elde etmeyi düşünmek hayalperestlik olacaktır. 
 
Anahtar kelimeler: Sabır ve Tecrübe
 
Tam çekime başlamışken başrol acıkabilir, altını kirletebilir… Çekime verilecek küçük bir arayla başrolümüzün tüm konforunu sağladıktan sonra kaldığımız yerden devam edebiliriz demektir. Bundan sonrası fotoğrafçının bilgisi, tecrübesi, sabrı ve yeteneğine kalıyor. Bebekler nelerden hoşlanır, nelerden hoşlanmaz, onları nasıl tutmak, onlara nasıl poz verdirmek gerekiyor, gerektiğinde nasıl sakinleştirilir? Tüm bunlara hakim olan bir fotoğrafçı, çekimi istediği sonuçları elde ederek tamamlayacaktır.
 

Yazdır e-Posta