Stüdyonun Sevimli Halleri
Makale

Stüdyonun Sevimli Halleri

Her şey bir oyuncak bebekle başladı desem yalan olmaz sanırım. Çocukluk anılarımın bir yerlerde biriktiği, kenarları hafif sararmış, yırtılmış birkaç fotoğrafın içindeyim. Saklanmaya değer görülmüş üç-beş fotoğrafın, bu işi yapan biri için kıymetini size anlatamam. 

Oynadığım evcilikler aklıma geliyor ve nasıl bir çocukluk geçirdiğimi bir kez daha dinliyorum bu karelerden. Stüdyoda bebeklerle olan hikâyem her ne kadar kendi çocukluğumdaki oyuncak bebeklerle ve başlarda hobi olarak başlasa da hayatıma yeni bir nefes getirmişti.

Yazı ve Fotoğraflar: Şenay ŞAHİN

Kimi zaman eşimle beraber çıktığımız fotoğraf seyahatlerindeki hayat hikâyeleri, beni günü geldiğinde çıkmam gereken yeni bir yola hazırladı. Fotoğraf çekmek kendimi zamanla dans ediyormuşum gibi hissettiriyordu. Bu danslara kimi zaman manzaralar, kuşlar, çiçekler, kimi zaman kalabalık şehirler, ayaküstü yaşayan insanlar, caddeler, sokaklar kimi zaman da minik yüzler eşlik etmeye başladı.

Kurumsal bir hayatın bana sunduklarını da yoluma katarak yeni çıkmam gereken yola artık hazırdım. Klavyelere dokunan parmaklarım artık o minicik parmaklara, ipek gibi saçlara ve tatlı kalplere dokunmak istedi. Bir bebeğin karşımda gülümsemesi içimi kıpır kıpır yaparken, hayatımı ise sihirli bir lunaparka çevirdi.

Hepimizin hayatlarında yaşadığı dönüm noktaları vardır ya bir sabah uyanırsınız hayat oradadır. Yaşanmak isteyen hayallerinizle doludur içi... İşte öyle bir sabahtı. Fotoğrafçılığı artık bir iş olarak yapmak istediğim düşüncesi kalbime kanatlar takmıştı.

Masallar yaratabileceğim bir stüdyo kurup, kahramanlar çağıracaktım. Günlerime bebek kahkahaları ve şaşkın bakışlar, parlayan umutla bakan gözler, boğum boğum kollar, ayaklar, önde henüz yeni çıkmış dişler, lokum gibi parmaklar, pamuk şeker gibi suratlarla başladıkça fotoğrafçılığa olan ilgim arttı. Yıllar geçti kahramanlarım büyüdü. Büyümelerine şahit olmak, duygularını paylaşmak, aileleriyle dostluklar kurmak, doğru yolda yürüdüğümün ispatıydı!

İlk yaş çekimleriyle başlayan çalışmalarım, şimdi çocuk çekimleri ve büyük keyif aldığım anne - çocuk ve aile çekimleriyle de devam ediyor. Her gün onlara nasıl bir bebeklik, çocukluk geçirdiklerini, çektiğim fotoğraflarla anlatabileceğim masallar sunmanın ayrıcalığını yaşıyorum. Aileleriyle heyecanlarını paylaşıp mutlu oluyoruz.

Makalenin devamını okumak için GEZGİNFOTO 49.SAYI | Shopier , GezginFoto Mayıs - Haziran 2022 edergi (dmags.net) adreslerini ziyaret edebilirsiniz. 

Etiketler: fotoğraf, ileri fotoğrafçılık

Yazdır e-Posta