Fotoğrafseverlere Gökyüzünde Dolunay Şöleni
Makale

Fotoğrafseverlere Gökyüzünde Dolunay Şöleni

Ayda bir gökyüzünde beliren dolunay, tüm fotoğraf tutkunları için adeta görsel bir şölendir. Canon marka elçisi ve dünyaca ünlü doğa fotoğrafçısı Andrew Fusek Peters, dolunaylı gecelerde göz alıcı fotoğraflara imza atmak isteyen tüm fotoğraf tutkunlarına altın değerinde ipuçları sunuyor.

1- Doğru Yerde Doğru Zamanda Deklanşöre Basın

İlk olarak ayın nerede ve ne zaman yükseleceğini bilmelisiniz. Eskiden bu hesaplamaları yapmak bir hayli zor ve zahmetliydi fakat günümüzde bu iş için belirli yazılımları kullanabilirsiniz. Dış mekân ve manzara fotoğrafçıları için bir ışık görselleştirme aracı olan The Photographer’s Ephemeris 3D programı bu konuda size yardımcı olabilir. Bu program sayesinde 50 metrelik bir alan içerisinde plan yapabilir, ayın yükseliş zamanını da öğrenerek evinizden çok uzaklaşmadan çekim yapabilirsiniz.

2- Hikâyenizi Hayal Edin

Dolunayı daha geniş bir hikâyenin bir parçası olarak fotoğraflamayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede çokça gördüğümüz yakın plan ay çekimlerinden daha yaratıcı bir içerik ortaya çıkartılabilir. Bu konudaki en önemli ipucu ise hem dolunayı hem de ön planı tüm ihtişamıyla göstermek adına çekim yaparken RAW formatının kullanılması olabilir.

3- Yaratıcı İçgüdünüzün Peşinden Gidin

Doğa çekimlerinde hız ve doğru karar verme çok önemlidir. Bu sebeple bu tarz çekimlerde gerçekçi düşünmeli ve hareket etmelisiniz. Bunu bir örnekle açıklayan fotoğraf sanatçısı Andrew Fusek Peters: “2016 yılında The Times’in ön sayfasında kullanılan “Süper Ay” fotoğrafımı neredeyse çekemiyordum. Çekimi bıraktım ve eve dönüyordum. Eve dönüş yolunda aniden Shropshire’daki Stretton Kilisesi’ne doğru giderken bulutların açık olduğunu gördüm. Ay, Üç Parmak Kayası adlı volkanik yapının hemen arkasındaydı. Canon EOS 7D Mark II, Canon EF 500mm f / 4L IS II USM lens ve 1600 mm'lik Canon Extender 2x III ekipmanlarından oluşan kitim sayesinde iyi bir görüntüye ulaşabileceğimi biliyordum. Bir çiti tripod olarak kullandım ve arka arkaya üç görüntü çektim. Odak noktamı önceden belirlediğim için ilk çekimim asıl görselim oldu” diyor.

4- Her Şey Sizin ‘Elinizde’

Özellikle bu tarz çekimlerde tripod kullanmaktan kaçının. Çünkü çok hızlı tepki verebilmeniz ve konumunuzu değiştirebilmeniz gerekebilir. Böylece ayı çerçevede tam olarak istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Ayrıca çekim için fazla zaman da olmayacak çünkü çekim yapacağınız ışık, günün son ışığı olan alacakaranlık ışığı… Eğer büyük bir telefoto lens ve uzatıcı kullanıyorsanız hızlı tepki verebilmek adına dizinizi bir tripod olarak kullanmanız işinize yarayabilir. Bu çekimde odak noktanız dolunay olacağı için enstantane hızı ve ISO’yu oldukça düşük tutabilirsiniz.

5- Doğru Görüntüleme Kiti Kullanın

Dolunayı pozlarken hikâyenizde yakalayabileceğiniz manzara detayının miktarı kullanacağınız kameranın kalitesine bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Bu gibi çekimlerde Canon EOS 7D Mark II gibi cihazlar kullanmak, odaklanma ve gölge detaylandırma konularında yararınıza olacaktır. Eğer büyük bir ay fotoğrafı istiyorsanız büyük lensler kullanmalısınız.

6- Sürece Güvenin

RAW fotoğrafınızı aldıktan sonra, ay hala oldukça yuvarlak ve şişik görünecek. Ayrıntıları ortaya çıkarmak için vurgulara, beyazlara ve gölgelere ve son olarak radyal filtrelere dikkat edin. Ön planınız için ise gölgeler ve dereceli filtrelerle çalışmak iyi bir fikir olabilir.

 

Fotoğraf Kaynakçası:

Fotoğraf 1

 Vahşi yaşam ve manzara fotoğrafçısı Andrew Fusek Peters / St Paul üzerinde yükselen süper ay / London, UK (Birleşik Krallık)

Fotoğraflama ekipmanı: Canon EOS 5D Mark IV, Canon EF 70-200mm f2.8L IS III USM Lens, Canon Extender 1.4x II, ISO 1250, 1/100 sec @ f/4

Fotoğraf 2

Vahşi yaşam ve manzara fotoğrafçısı Andrew Fusek Peters / Üç Parmaklar Kayası üzerinde görünen süper ay / Caer Caradoc, Shopshire, UK (Birleşik Krallık) (The Times Kapak Fotoğrafı)

Fotoğraflama ekipmanı: Canon Canon EOS 7D Mark II, Canon EF 500mm f/4L IS II USM lens, Canon Extender 2x III, ISO 800, 1/60 sec @ f/8

Fotoğraf 3

Vahşi yaşam ve manzara fotoğrafçısı Andrew Fusek Peters / Şeytanın Tahtı kayısı üzerinde doğan ay / Stiperstones, Shropshire, UK (Birleşik Krallık)

Fotoğraflama ekipmanı: Canon EOS 1DX, Canon EF 500mm f/4L IS II USM lens, ISO 640, 1/320 sec @ f/8

 

 

Etiketler: fotoğraf, canon, ileri fotoğrafçılık

Yazdır e-Posta