• Anasayfa
  • Makale
  • Ropörtaj:Mobilin Yükselen Trendi Huaweı Fotoğrafçılık Sanatını Geleceğin Mobil Dünyasına Entegre Ediyor
Mobilin Yükselen Trendi Huaweı  Fotoğrafçılık Sanatını Geleceğin Mobil Dünyasına Entegre Ediyor
Makale

Ropörtaj:Mobilin Yükselen Trendi Huaweı Fotoğrafçılık Sanatını Geleceğin Mobil Dünyasına Entegre Ediyor

Akıllı telefon deyince artık gencinden yaşlısına, ilgilisinden ilgisizine herkesin benzer nitelikte beklentileri var: Hızlı olsun ve iyi fotoğraf çeksin. Akıllı telefonlara bu kadar çok talep varken, markalar arasındaki rekabet de adeta bir yarış halini alıyor.

Son zamanların yükselen trendi Huawei, mobil iletişim sektöründe kullanıcı memnuniyetine odaklanan başarılı AR-GE çalışmalarına yatırım yaparak dikkatleri üzerine çekti ve adından çokça bahsettirdi. Aynı zamanda mobil fotoğrafçılık alanında ilklere imza atan marka, yeni yapay zekalı telefon modelleriyle bizde de merak uyandırdı. GezginFoto olarak HUAWEI Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Pazarlama Direktörü Tayfun Söğütlü’ye merak ettiklerimizi sorduk.

 

Röportaj: Nihan ÖZGEN

 

Huawei’nin dünya ve ülkemiz mobil pazarındaki konumundan bize kısaca bahseder misiniz?

IDC tarafından Temmuz 2018’de yayınlanan verilere göre, HUAWEI olarak 2018 yılının ikinci çeyreğinde dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon şirketi konumuna yükseldik. 2017 yılının ikinci çeyreğinde 38,4 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirirken, 2018 yılının ikinci çeyreğinde bu rakamı rekor bir düzey olan 54,2 milyon adede çıkarmayı başardık. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Orta ve Doğu Avrupa ile Nordik Bölgesi’nde yüzde 56 oranında bir büyüme ivmesine imza attık.

HUAWEI Türkiye olarak da özellikle 2018 yılında zor sayılabilecek şartlarda Türkiye’de çok önemli bir büyüme trendi yakaladık. GfK'nın en güncel verilerine göre Ağustos 2017’de yüzde 3,2 olan pazar payımızı Haziran 2018'de yüzde 17,4'e yükseltmeyi başardık. Bu da sadece 10 ay gibi kısa bir zamanda yüzde 500'lük bir büyüme anlamına geliyor. Hedefimiz, bu yılın sonuna kadar akıllı telefonlarda pazar payımızı yüzde 20'ye, 2020 yılına kadar da yüzde 35'e çıkarmak.

Sizin de belirttiğiniz gibi HUAWEI hem globalde hem de ülkemizde yakaladığı satış başarısıyla adından çokça bahsettiriyor. Bu başarının ardında yatan en önemli faktör nedir?

Dünyada da Türkiye’de de bu başarının ardında yenilikçiliğe ve tüketici deneyimine verdiğimiz önem yatıyor. Bu strateji ile tüketicilerin ürünlerimizle daha yakın bir ilişkiye sahip olacağına ve markamıza sürekli gelişen bir deneyim ile bağlanacağına inanıyoruz. Bu bağlamda 2017 yılında pazara sunduğumuz Mate ve 2018 yılında sunduğumuz P serisi akıllı telefonlarımızla, gerçek anlamda amiral gemisi performansına imza attığımızı ve rekabette de birçok yönden avantajlı konuma geldiğimizi söyleyebiliriz.

Geçen yıl pazara sunduğumuz Mate 10 Pro’dan itibaren “yapay zeka” fonksiyonunu telefonlarımıza ekleyerek kullanıcıların hayatını kolaylaştırmaya yönelik dev bir adım attık. Telefonun kullanıcının ne yapmaya çalıştığını anlayarak kendisini ona göre ayarlamasından, parçalı bir işletim sistemi olan Android’in zaman içinde ağırlaşmasına karşı önlem oluşturmaya kadar önemli gelişmeler sağladık. Mate 10’dan sonra pazara sunduğumuz P20 serisi akıllı telefon pazarındaki dengeleri birçok yönden değiştirdi. Dünyanın şimdiye kadarki en gelişmiş yapay zekaya sahip akıllı telefonu olan amiral gemimiz P20 Pro, diğer amiral gemisi modellere göre daha ulaşılabilir fiyatı ve benzersiz özellikleri ile hem globalde hem de Türkiye pazarında çok memnun kaldığımız bir hareketlenme yarattı. Gelişmiş yapay zeka özellikleri, Leica işbirliğimiz ve birçok inovasyon odaklı yenilikle gelen HUAWEI P20 serisi, kullanıcılar ve paydaşlarımız tarafından büyük ilgiyle karşılandı ve pazarda ciddi bir ses getirdi. Bu iki seri, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyümemizde lokomotif görevi üstlendi. Şu anda Türkiye’de en fazla satan ürünlerimiz arasında Mate Lite ve P20 Lite var.

HUAWEI sektörde kendini nerede konumluyor?

Aslında fiyat skalamıza baktığınızda, bütün kullanıcı segmentlerine hitap ettiğimiz görülüyor. En pahalı telefonumuz 5 bin lira, burada A+ tüketiciyi hedefliyoruz. Aynı zamanda bin 299 liralık telefonlarımız da var. Bu bağlamda, ürün portföyümüzün oldukça geniş olduğunu söyleyebilirim. Elbette, 4 bin 999 liralık telefonlarımıza ilgi gösterebilecek premium tüketiciler de hedefimizde. P20 Pro'nun etkileyici kamera özelliklerini premium kullanıcıların deneyimlemesini istiyoruz. Segmenti ne olursa olsun Huawei ürünlerini alan kullanıcıların sonuçtan memnun kalmaları önceliğimiz. 

HUAWEI’nin öne çıkan ürünlerinden bahseder misiniz?

P20 akıllı telefon serimiz en öne çıkan ürünlerimizin başında geliyor. P20 Lite, P20 ve P20 Pro akıllı telefonlar ile her türlü alım gücündeki tüketiciye, daha önce sunulmayan kalite ve performansta teknoloji sunabiliyoruz. Ayrıca bu yıl tablet kategorisinde MediaPad T3 serimiz, 7 inç ve 10 inç ekran seçenekleri ile Türkiye’deki tüketicilerimizle buluştu.

Ekim ayında Londra'da yeni bir ürün lansmanımız olacak. Mate ailesine devrim niteliğinde yeni bir üye gelecek. Giyilebilir teknoloji ürünlerimiz de çok kısa bir süre içerisinde Türkiye pazarına sunulacak.

Leica ile çok ses getiren bir işbirliğiniz var. Bu, mobil fotoğrafçılığa ilgi duyanlar için güzel bir gelişme oldu. Bu iş birliğinin dinamikleri nelerdir? Fikir nasıl ortaya çıktı?

Leica ile 2013 yılının sonunda, yüksek performanslı mobil kameralar yapmak için iletişime geçtik ve 2014 yılının yaz aylarında anlaşmamızı imzaladık. O günden beri Leica, akıllı telefon serilerimizin kamera merceklerini üretmek konusunda sürekli yanımızda olan partnerimiz haline geldi. Leica kamera lenslerini ilk defa P9 akıllı telefonumuzda kullanmaya başladık.

Leica ile bu iş birliğimizin sebebi, bizim yalnızca iyi bir mobil kamera üretmek arzumuz değildi. Biz mükemmel bir mobil kamera üretmek istiyorduk. O kadar iyi olsun istiyorduk ki fotoğrafçılık sanatını kalıcı olarak geleceğin mobil dünyasına entegre etmek, bu sanata mobil açılımlar getirmek istiyorduk. P20 Pro ürünümüzün, konusunda dünyanın neredeyse tüm mobil fotoğrafçılık ödüllerini aldığını gördüğümüzde, Leica ile birlikte çıktığımız bu yolda hayalimizi gerçekleştiğimizi söyleyebiliriz.

Hedef kitleniz için planladığınız aktiviteler var mı? Fotoğraf yarışması gibi…

Sosyal medyada zaman zaman paydaşlarımız ve iş ortaklarımızla birlikte çeşitli fotoğraf yarışmaları düzenliyoruz. Örneğin, Haziran ayında Turkcell ile birlikte HUAWEI P20 Pro ile çektikleri fotoğrafları paylaşan kullanıcılar arasında böyle bir yarışmamız oldu. Önümüzdeki dönemde de benzer projelerimizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Fotoğrafçılar ve gezginlere en çok hangi HUAWEI modelini önerirsiniz?

Hiç tartışmasız P20 Pro akıllı telefonumuzu öneririm. Şu anda dünya üzerinde üretilmiş açık ara farkla en iyi kamera ve yapay zeka yazılımına sahip telefon. P20 Pro’nun üç farklı kamerası ışığı hem kromatik hem luminans olarak ayrı ayrı algılıyor ve yapay zeka yazılımımız bu iki veriyi birleştirerek şimdiye kadar mobil kameralar ile çekilmesi mümkün olmayan kalitede fotoğrafları ortaya çıkartıyor. P20 Pro ayrıca 5x hibrid zoom’a da sahip. Yapay zeka yazılımı o sırada kameraların gördüğü kadrajdaki mizanı ve objeleri algılayarak kullanıcının ne çekmekte olduğunu biliyor ve 1 saniyeden kısa süre içerisinde P20 Pro’nun kamera ayarlarını bu sahne için en uygun duruma getiriyor. Gerçek fotoğraf sevdalılarını çok ilgilendirecek bir özellik olarak, P20 Pro çektiği fotoğrafları RAW formatında da kaydedebildiği gibi, yalnızca luminans algılayıcı kamera kullanılarak gerçek siyah / beyaz fotoğraf çekimine de imkan tanıyor.

Yazdır e-Posta