Etkileyici Lale Fotoğrafları
Makale

Etkileyici Lale Fotoğrafları

Baharla birlikte laleler ile süslenen İstanbul sokakları rengarenk bir fotoğraf sergisine dönüştü.

Nisan ayı boyunca İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kutlanan Lale Festivali kapsamında İstanbul sokakları ve parkları birçok etkinliğin adresi olurken, eşsiz renklerdeki lalelerin fotoğraflarını çekmeyi sevenler için de büyük bir fırsat sundu. Canon Ürün Uzmanı Mert Gündoğdu, etkileyici lale fotoğrafı çekmenin püf noktalarını ve çekim teknikleri ile ilgili bilgiler aktardı.

Öncelikle iyi bir mekan bulun

Emirgan Korusu, Sultanahmet Meydanı, Maltepe Sahili, Kadıköy - Göztepe 60. Yıl Parkı, lalelerin renk harmonisini ortaya çıkaran mekanların başında geliyor. Özellikle hafta sonu çok kalabalık olan yerlere daha az ziyaretçisinin olacağı zamanlarda, sabah veya hafta içi saatlerinde gitmek daha başarılı bir sonuç alınmasına yardımcı oluyor.

Ekipman en az mekan kadar önemli

Güzel ve etkili lale fotoğrafları için Canon EOS 200D gibi bir gövdeye sahip fotoğraf makinesi, Canon EF-S 35mm f/2.8 ya da Canon EF 100mm 2.8 makro bir lens ve güçlü bir tripod temel ekipmanları oluşturuyor. Laleler kısa olduğu için lalelerin aşağısından, laleler ile aynı perspektiften çekim yapılması gerekiyor. Yere yakınlık mesafesinin önemli olduğu çekim, su spreyi ve tercihen koyu renkteki bir karton sayesinde daha kaliteli bir hale dönüşüyor.

Islak görünümlü lale fotoğrafı çekmenin püf noktası: Su spreyi

Keyifle izlenecek lale fotoğrafları için su spreyi yardımıyla lale fotoğraflarında ıslak görünüm elde ediliyor. Islanan objelerin kontrast oranı yükseleceği için etkileyici lale fotoğrafı çekmek mümkün oluyor.

Stüdyoda çekilmiş lale fotoğrafları için…

Tek bir laleyi bulunduğu yerdeki fondan ayrıştırmak için karton yardımcı oluyor. Kartonu lalenin biraz arkasına koyarak stüdyoda çekilmiş bir lale fotoğrafı ortaya çıkarılıyor. Sade arka plan çekimi için ağırlıklı karton kullanılıyor.

Tripod kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Rüzgarın oluşturabileceği mikro titreşimleri en aza indirerek tripod üzerinde çekim yapmak, daha iyi fotoğraf yakalamanın en önemli unsurları arasında yer alıyor. Tripod üzerinde çekim yaparken ise fotoğraf makinesinin mutlaka 2 saniye gecikmeli moduna getirilmesi işin püf noktası! Tripod, 2 saniye gecikme modunda kullanıldığında deklanşöre basıldığındaki titreşimlerin önüne geçilmiş oluyor ve daha net pozlar elde ediliyor. Tripod kullanmadan daha net fotoğraflar çekmek için Canon 35mm ve Canon 100mm 2.8 titreşim engelleyici makro lensler de yardımcı oluyor.

Diyafram kullanımına ve lens açılarına dikkat

D-SLR ya da aynasız bir fotoğraf makinesi kullanılacaksa eğer, AV veya Diyafram öncelikli moduna alınıyor. Güzel lale fotoğrafı çekilebilmesi için fotoğraf makinesinin sağladığı en açık diyafram değeriyle çekimin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Özellikle 35 mm makro lensli bir fotoğraf makinesinde, önünde kendi ışığı olduğu için laleye ne kadar yakın olunursa olunsun lalenin arkasına gölge düşme problemi yaşanmaz. Canon 70-300mm Nano USM gibi zum yapılabilen lensler de kullanılabiliyor. Zum yapabilen lensler ile harika bir alan derinliği elde etmek için lensin sağladığı maksimum zum oranında fotoğraf çekilmelidir.

Aşağıdan yukarı doğru çekim

Aşağıdan yukarı çekim için Canon 10-18mm gibi ultra geniş açı bir lens kullanılıyor. Bu tip lensler kullanıldığında laleler olduğundan daha büyük görünüyor. Aynı zamanda aşağıdan yukarı doğru çekildiğinden laleler yukarıda kalıyor ve fotoğrafı izleyen kişilere lalelerin ne kadar sade, güzel ve heybetli olduğu hissi veriliyor. Güzel bir kompozisyon yaratmak için arka planda gökyüzü alınarak fotoğraf çekiliyor. Bu tarz kompozisyonlarda diyaframın 5.6-8 aralığında kullanılması öneriliyor.

Renk kontrastı çekim tekniği ile lale fotoğraflarında fark yaratın

Renk kontrastı tekniği renklerin birbirleri ile etkileşimi anlamına geliyor. İzleyicilerin bir tek konuya odaklanmaları için kullanılan teknik, diyaframın mümkün olduğunca en açık hale getirilmesiyle uygulanıyor. Renk kontrastı tekniği lale fotoğraflarına uygulandığında ise lalenin renklerinin farklılaştırılması sağlanıyor.

Yazdır e-Posta