O BİR AMİRAL  NIKON Z8
İnceleme

O Bir Amiral NikonZ8

Nikon Z8 full frame aynasız kamera kategorisinde sadece Nikon’un en güçlü modeli olmakla kalmayıp “Hibrit Fotoğraf Makinası” tanımı içerisinde 8K video kaydetme özelliği ile tam bir lider video kamera kimliğine bürünmüş.

İnceleme: Adem MELEKE

Z8, Z9'un özellik setini Z9’dan yüzde 30 ve D850'den yüzde 15 daha küçük bir gövdede sunuyor. 45 MP'lik çok katmanlı CMOS sensör ve etkileyici dinamik aralık, olağanüstü derin öğrenme AF sisteminin yanı sıra güvenebileceğiniz konu ve göz algılama isabet oranı, Kararmasız Elektronik Vizör ve 4 eksenli dik açılı ekran sayesinde hem video hem de fotoğraf çekerken yenilik yapma özgürlüğüne sahip oluyorsunuz.

Esnek Seri Çekim Hızları

Saniyede 120 kareye kadar çıkabilen esnek çekim hızları sayesinde spor ve vahşi yaşam fotoğrafçıları bugüne kadar sahip oldukları en üst performansa en hafif gövde ile sahip olabiliyorlar. İnanılmaz derecede hızlı, 120 fps'de 11 MP'lik durağan görüntüler ya da 60 fps'de veya 30 fps'de aksiyonu donduran 45,7 MP'lik durağan görüntüler çekebilirsiniz.

Kararmasız Vizör

Aynasız makinaların ilk üretildiği zamanlarda profesyonel fotoğrafçıların (ben dahil) en büyük problemi, vizörde oluşan görüntü gecikmeleri ve kararmaydı. Nikon Z8’in yeni nesil vizörü tamamen kararmasız ve yüzde yüz akıcı görüntüye sahip. Bu da size DSLR makinaların optik vizör performansını dijital avantajlar ile sunuyor.

Portreler Üzerinde Daha Fazla Kontrol 

Çekim sırasında ayarlamalar yaparak, post prodüksiyon aşamasında zamandan tasarruf edebilirsiniz. Portre Gösterim Dengesi, tonda ve parlaklıkta ince ayar yapmanıza olanak tanır. Cilt Pürüzsüzleştirme özelliği ise gözleri ve saçları keskin tutarken, cilt görünümünü yumuşatır.

Fotoğrafçılığınızda portrenin yeri benimkinde olduğu gibi fazla ise Z8’in keyfine doyamayacaksınız. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı için hazırladığım yörükler konulu sergim için yaptığım çekimlerde, portrelerin tamamını Nikon Z8 gövde ile gerçekleştirdim. İşte size benim tadına doyamadığım birkaç örnek…

Sinema Standardında Video

Yukarıda bahsettiğim 8K video yeteneğinin yanında, sinema düzeyinde işler yapabileceğiniz ekstraların hepsi Z8’in hibrit gövdesinde.

4K Video İçin Yüksek Çözünürlüklü 2 Kat Zoom 

Film çekerken prime objektiflerle zoom yapın! Z8, 2 kat optik zoom özelliğini fotoğraf makinesinde ve gerçek zamanlı olarak uygulayabilir. Görüntüde bozulma olmadan üç farklı zoom hızını programlayabilirsiniz.

Başlıca Teknik Özellikler

Tür: Değiştirilebilir objektif desteğine sahip dijital fotoğraf makinesi
Objektif Yuvası: Nikon Z serisi objektif yuvası
Görüntü Sensörü: FX, CMOS, 35,9 mm x 23,9 mm
Toplam piksel: 52,37 milyon
Toz Azaltma Sistemi: Görüntü sensörü temizleme, Görüntüden Toz Giderme özelliği referans verileri (NX Studio yazılımı gereklidir.)
Etkin piksel sayısı: 45,7 milyon
Dosya formatları: NEF (RAW): 14 bit; kayıpsız sıkıştırma, yüksek verimlilik (yüksek) ve yüksek verimlilik seçenekleri arasından seçim yapın.
JPEG: İyi (yaklaşık 1:4), normal (yaklaşık 1:4) veya temel (yaklaşık 1:8) sıkıştırma ile JPEG-Baseline uyumlu; boyut öncelikli ve en uygun kalitede sıkıştırma kullanılabilir.
HEIF: İyi (yaklaşık 1:4), normal (yaklaşık 1:8) veya temel (yaklaşık 1:16) sıkıştırmayı destekler; boyut öncelikli ve en uygun kalitede sıkıştırma kullanılabilir.
NEF (RAW)+JPEG: Hem NEF (RAW) hem de JPEG biçiminde kaydedilmiş tek bir fotoğraf.
NEF (RAW)+HEIF: Hem NEF (RAW) hem de HEIF biçiminde kaydedilmiş tek bir fotoğraf

Etiketler: kamera

Yazdır e-Posta