İnceleme

Canon EOS M3

Canon’un yeni aynasızı EOS M3, gelişmiş özellikler ve güncellenmiş fonksiyonlarıyla dikkat çekiyor. 

Özgür Çetin

Fotoğraf makineleri arasında önemli bir kategori olan aynasız modeller giderek yaygınlaşıyor. Ancak özellikle Canon ve Nikon gibi markaların bu kategoriye belli bir mesafede durduğunu da görüyoruz. Her ne kadar her iki markanın da bu tarz modelleri olsa da diğer firmalar kadar zengin seçeneklerin olduğunu söylemek zor. 

Canon’un bugüne kadar ürettiği aynasız modelleri M ailesinde topladı. Ailenin ilk modeli olan M, Türkiye’de de satılan bir ürün oldu. Ardından gelen M2 Türkiye pazarına resmi olarak giriş yapmadı. Ailenin en yeni modeli olan M3, geçtiğimiz aylarda duyuruldu ve kısa bir süre önce Türkiye pazarına da giriş yaptı. 

24 Megapiksel çözünürlük

Canon’un yeni aynasızı firmanın 70D, 6D ve 760 modellerinde kullanılan teknolojilerin bazılarına sahip. Çözünürlük olarak 24 Megapiksellik CMOS bir sensör kullanan EOS M3’te sensörün ebadı APS-C adı verilen boyutta (22.3x14.9 mm). 

Önceki üründen farklı olarak döndürülebilir bir ekranı bulunan fotoğraf makinesinde  bu ekran kullanıcının kendi fotoğrafını çekebilmesini sağlamak amacıyla öne doğru döndürülebiliyor.   

Maksimum ISO değeri 25600’e kadar çıkabilen fotoğraf makinesi, Canon EF-M bayonet kullanıyor. Bu bayoneti destekleyen gerek Canon’un gerekse üçüncü parti firmaların ürünleri EOS M3 ile uyumlu olarak kullanılabiliyor. Kutudan çıkan kit objektif ise Canon EF-M 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM. Bu objektif günlük kullanım için yeterli. Açık konuşmak gerekirse EF-M objektiflerinin sayısı çok fazla değil. Ancak özel bir dönüştürücü ile firmanın EF-S objektiflerini M3’e takabiliyorsunuz. Bu sayede objektif eksikliğini de gideriyorsunuz. 

Fotoğraf makinesi firmanın dijital SLR modellerinde kullanılan Hibrit CMOS AF netlik sistemini kullanıyor. Hem fotoğraf hem de video modunda hızlı netlik yapabilen EOS M3, bu anlamda kullanıcısını üzmüyor. Dokunmatik ekran üzerinden de istenen netlik dokunarak yapılabiliyor. 

Birçok çekim modu

Fotoğraf makinesinde birçok çekim modu yer alıyor. Manuel modlara ek olarak sunulan Scene modları kullanıcıya esneklik ve kolaylık sağlıyor. Ayrıca HDR, efekt verebilme ve benzeri özellikler çekimlere renk katıyor. Fotoğraf makinesinde bütünleşik olarak flaş da bulunuyor. Önceki model M’de bütünleşik flaş yoktu. Bence bir fotoğraf makinesinde mutlaka flaş bulunmalı. İyi bir tercih olmuş. 

Wi-Fi ve NFC

M3’ün güncellenen teknik özelliklerine ek olarak normalde bulunmayan Wi-Fi özelliği de eklenmiş. Bu sayede akıllı telefon ya da tablet üzerinden cihazı kontrol etmek, uzaktan bağlanarak fotoğraf çekmek gibi işlemleri yapabiliyorsunuz. Günümüz modern makinelerinde bulunan bu özelliğin M serisine gelmesi de iyi olmuş. Ancak genelde bu ürünlerin çoğunda olduğu gibi Wi-Fi ayarları biraz karmaşık. Ama gerekli ayar yapıldıktan sonra sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor. Üründe NFC özelliği de bulunuyor.

Video modu

Fotoğraf anlamında bildik Canon kalitesini sunan EOS M3, video konusunda da yine başarılı işlere imza atıyor. Full HD 1080p 30p video desteği sunan fotoğraf makinesinde netlik gerçek zamanlı olarak yapılabiliyor ve başarılı. Çekimler sırasında dijital SLR modellerde yaşanan hız sorununu bu üründe yaşamadım. Gayet hızlı bir şekilde netlik yapabiliyorsunuz. 

Üründe mikrofon girişi de bulunuyor. Bu sayede harici mikrofon da bağlayıp röportaj ya da sesin önemli olduğu ortamlarda bu özelliği kullanabiliyorsunuz. 

Pil ömrü

Cihazda Li-İyon bir pil tercih edilmiş. Bu pilin tam dolu iken kare ömrü (CIPA standartlarına göre) 250 kare. Aynasız bir model için ortalama bir rakam. Ancak video kayıt ettiğinizde pil ömrü hızlı bir şekilde boşalıyor. Arazide ya da elektrikten uzak ortamlarda yapacağınız uzun süreli çekimlerde yedek pil taşımanızı öneririm. 

Fiyat

Ürünün kit objektifle beraber KDV dahil satış fiyatı (yazının hazırlandığı tarihte) 2799 TL idi. Bu fiyat benzer ürünler, Dolar kuru ve ek vergiler göz önüne alındığında makul gibi görünüyor. Yeni nesil aynasız ya da giriş seviyesi dijital SLR fotoğraf makinelerinin fiyatı genelde bu civarda oluyor. Sunduğu özelliklere göre fiyatın normal olduğunu belirtelim.    

Toparlamak gerekirse Canon EOS M3, sunduğu özellikler ve güncellemelerle beraber tercih edilme noktasındaki albenisini artıran bir model olmuş. M modeli de kendi döneminde değerlendirdiğimizde iyiydi ama M3, yeni teknolojinin imkanlarını arkasına alarak çok daha iyi bir ürün olmuş. Aynasız bir modeli Canon kalitesinde almak isteyenlere önerebileceğimiz bir ürün. 

ARTI

Görüntü kalitesi

Gelişmiş özellikler

EKSİ

Wi-Fi ayarları biraz daha kolay olabilirdi 

Teknik özellikler

24 Megapiksel çözünürlük 

APS-C boyutunda sensör

DIGIC 6 imaj işlemcisi

JPEG ve RAW desteği

49 noktalı netlik sistemi

Harici mikrofon girişi

3 inç 1.040 milyon piksel döndürülebilir ekran

Hazır çekim modları, manuel modlar

Saniyede 4.2 kare seri çekim hızı

SD/SDHC ve SDXC uyumlu bellek yuvası

Bütünleşik Wi-Fi ve NFC

CIPA standartlarına göre 250 kare

KDV dahil 2799 TL (kit objektifle beraber)

 

Bu yazı GezginFoto Dergisinin 8. sayısından alınmıştır.

Yazdır e-Posta