Kingston 512 GB SDXC
İnceleme

Kingston 512 GB SDXC

Hafıza ürünleri konusunda uzun yıllardır çalışmaları bulunan Kingston’un 512 GB SDHC Class 10 UHS-1 bellek kartını test ettim.

Özgür Çetin

Konu fotoğraf ya da video olunca genelde göz ardı edilen bellek kartları en az fotoğraf makinesi ya da video kameralar kadar önemlidir. Bilinen bir marka olması, yüksek hızlara destek vermesi, dayanıklı olması bir bellek kartının en önemli özelliklerinden bir tanesidir.

Teknoloji ile beraber hızları ve kapasiteleri artan bellek kartları artık çok daha uygun fiyatlara satılıyorlar. Bu ürünlerden Kingston’un yeni ürünü SDXC bellek kartı ise daha çok profesyonellere yönelik bir ürün.

UHS-1 desteği

Bellek kartının en önemli özelliği haliyle 512 GB gibi yüksek bir kapasiteye sahip olması. İnceleme yaptığım tarihte Türkiye’de satılan en yüksek kapasiteli bellek kartı olan Kingston’un bu modeli aynı zamanda yüksek hız standardı olan UHS-1’i de destekliyor. Class 10 desteği de bulunan bellek kartı saniyede minimum 10 MB yazma hızına sahip.

Üzerinde yazan teknik verilere göre bellek kartı saniyede 90 MB okuma, 45 MB yazma hızlarını destekliyor. Elbette bunlar teorik değerler.

Testler

Bellek kartının teorik olarak sunduğu değerleri  HDTune programında test ederek kontrol ettik. Aldığım sonuçlar ise Kingston’un verdiği değerlere yakındı. Okuma testlerinde 90 MB, yazma testlerinde ise 60 MB değerlerini buldum. Yani Kingston’un verdiği değerlerin benzerini ve hatta daha iyisini sentetik testlerde ulaştım.

Sentetik testlerin yanısıra kullanım testleri de yaptım. Dizüstü bilgisayar üzerinde yerleşik olarak bulunan kart okuyucusu ile yaptığım testlerde saniyede 44 MB yazma, 46 MB okuma hızlarına ulaştım. Bu değerleri 4.29 GB büyüklüğünde bir dosyayı transfer ederek buldum.

USB 3.0 desteği sunan harici bir kart okuyucusu ile ise 90 MB okuma, 50 MB yazma değerlerine de ulaştım. Dizüstü bilgisayar üzerinde düşük değer çıkmasının temel sebebi bellek kartı okuyucusunun yavaş olması. USB’den bağlanan kart okuyucuda böyle bir sorun olmadı.

SDXC uyumlu cihazla kullanmak şart

Bellek kartı ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir konu daha var: Kart sadece SDXC uyumlu. Bu yüzden kullanacağınız kamera, bilgisayar, fotoğraf makinesi ve benzeri cihazın da bu uyuma sahip olması gerekiyor. Aksi takdirde bellek kartını kullanamıyorsunuz.

Günlük kullanım için normal bir kullanıcı için 512 GB bellek kartı çok şart değil. Ancak profesyonel kullanıcılar için bu tarz kapasiteler gerekli olabilir. Özellikle sürekli video çeken ve çözünürlük olarak Full HD ya da 4K gibi değerler kullananlar için böyle bir bellek kartı işe yarayacaktır. ‘1250 TL param var, bu kartı mutlaka almam gerekiyor’ diyorsanız önünüzde bir engel yok. Ama kartın özellikle profesyonel amaçlar için üretildiğinin altını çizmek isterim.

Teknik özellikler

  • 512 GB kapasite (Kullanılabilir alan yaklaşık 470 GB)
  • UHS-1 hız desteği
  • Class 10 özelliği
  • Ömür boyu garanti
  • Suya, darbelere, titreşime ve havaalanlarındaki X ışını cihazlarına dayanıklı
  • KDV dahil 1250 TL

Yazdır e-Posta