FujiFilm ile Kadıköy'ün Kozmopolit Sokaklarındaydık
İnceleme

FujiFilm ile Kadıköy'ün Kozmopolit Sokaklarındaydık

Fujifilm, Sokak Fotoğrafçılığı X-Workshop isimli etkinlikleriyle geçtiğimiz dönemlerde Türkiye'nin birçok yerinde fotoğraf severlerle buluştu.

Etkinlikler kapsamında fotoğraf meraklıları Fujifilm'in aynasız fotoğraf makineleri olan X serisi gövdeler ve XF objektifleri inceleme ve kullanma fırsatı bulmuşlardı. GezginFoto olarak biz de Ocak ayının sonlarında Fujifilm sponsorluğunda gerçekleşen X-Workshop Kadıköy etkinliğine katılma fırsatı bulduk.

Ali Kaplan

Etkinlik pazar sabahı erken saatlerde Fujifilm Kadıköy ofisinde toplanarak başladı. Fujifilm Eğitim Koordinatörü Ferhat Sönmez, Eğitmen Rıza Can Kumaş ve Murat Koçak etkinlik boyunca katılımcılara gerekli bilgi ve ekipmanı sağlamak ve gerektiğinde modellik yapmak için hazırdı.

Eğitim ekibi ile birlikte yaklaşık otuz kadar fotoğraf meraklısı Kadıköy'de bir kafede bir buçuk saat süren temel bir eğitim aldıktan ve Fujifilm'in X-T1 ve X-T10 model aynasız fotoğraf makinelerinin temel kullanım özelliklerini tanıdıktan sonra Kadıköy sokaklarında ilerlemeye başladık. Havanın aşırı soğuk olması, fotoğraf makinelerinin bataryalarının çabuk bitmesine sebep olabilirdi. Ancak tecrübeli Fujifilm ekibi yeterince yedek batarya ve dilediğimizce kullanabileceğimiz farklı objektif seçeneklerinin yanlarında bulunduğu bilgisini paylaştı.

Mühürdar, Yeldeğirmeni ve Antikacılar sokaklarında 30 kişilik grupla fotoğraf çekerek ilerledik. Eğitmenler eşliğinde köşe başlarında mini workshop’lar yaparak, grubun genel fotoğraf bilgisi dahilinde enstantane, diyafram, ISO, beyaz dengesi (White Balance) gibi fotoğrafın temel öğelerini ve aralarındaki ilişkiyi kavramak amacıyla hem teorik hem de pratik olarak çalıştık. Grupta fotoğraf makinesini daha önce hiç eline almamış olanlar, pozlama süresini kısa tutup (burada modelliği için Rıza Can Kumaş’a teşekkür etmemiz gerekli) ISO ve diyaframdan kazanılan ışıkla, zıplayan modelimizi havada fotoğraflamayı çok eğlenceli buldu.

Yaklaşık otuz dakikamızı bu workshopta harcadıktan sonra Haydarpaşa Tren Garı’na ilerledik. Fotoğraf çekmeyi sevenlerin uğrak mekanı Haydarpaşa’da panorama çekimi, ters ışık ve HDR denemeleri yaptık. Etkinlik boyunca bu fotoğraf teknikleri hakkında bilgiler veren Fujifilm Eğitim Ekibi bu teknikleri uygulamada her bir fotoğrafçı ile birebir ya da grup çalışmalarında bulundular.

Makinenin video özelliklerini ise kısa süreli bir video kaydıyla deneme fırsatı bulduk. Full HD 1080p 60 fps video çekim özelliğine sahip bu makine bu yönden de tatmin ediciydi. Mobil cihazlarla entegre çalışabiliyor olması (Wi-Fi), döndürülebilir ekranın yetersiz gelebileceği veya uzaktan kumandaya ihtiyaç duyduğunuz çekimlerde işe yarayan bir özellik. Artık bu özelliğe sahip olmayan fotoğraf makineleri pek tercih edilmiyor.

Netleme hızı konusunda denemelerimiz olmadı ancak etkinlik boyunca genellikle otomatik netlemeyi kullanmamıza rağmen bu konuda bir sıkıntı yaşamadık. ISO değeri 51.200’e kadar çıkabiliyor. Gün ışığında çok ihtiyaç duymadığımız yüksek ISO değerleri hakkında yapılan yorumlar, 1600 değerine kadar fotoğraf kalitesini kötü etkilemeyeceği yönünde.

Soğuk hava nedeniyle biraz üşümüş olsak da fotoğrafa ilgili bir grup ile bu etkinlikte Fujifilm X serisi gövdeler ve XF objektiflerle fotoğraf çekme fırsatı bulduk. Grup dağılırken yapılan yorumlar, etkinliğin ve edinilen bilgilerin günün yorgunluğuna ve soğuk havaya değdiği yönündeydi.

Ücretsiz etkinliklerine devam eden Fujifilm’in web sitesi üzerinden üyeliğinizi oluşturup belirlenen tarihlerde düzenlenecek etkinliklere siz de katılım sağlayabilirsiniz. Tüm fotoğraf grubuna ve Fujifilm Eğitim Ekibi’ne teşekkürlerimizle…

Bu yazı GezginFoto Dergisi'nin 12. Sayısından alınmıştır.

Yazdır e-Posta