İnceleme

Sessiz ve Keskin Canon EOS R6

Aynı gövdede video ve fotoğraf yetenekleri arayanlar için üretilmeye başladığı günden bu yana hep iyi tercih oldu aynasız makinalar. Benim gibi sadece fotoğraf diyenler içinse ilk çıkan aynasızlar hep hafif kaldı… Canon EOS R6 ile ilgili değerlendirmelerimi merak edenler, buyurun…

İnceleme: Adem MELEKE

Van ve Ağrı’da çekimler yaparak lansmanında yer aldığım Canon EOS R serisi gün geçtikçe abileri konumundaki SLR gövdelere yaklaştılar, hatta yeni teknolojileri sayesinde küçük çalımlar bile attılar.

Geçtiğimiz hafta Canon Türkiye tarafından incelemem için gönderilen Canon R6 gövde ve 24-105 lensi elime aldığımda ilk hissettiğim bir ‘tanışıklık hissi’ oldu. Çünkü R, RP ve R5 ile uzun soluklu çalışma imkânı bulmuştum daha önce.

Karların erimeye başladığı belki yılın en soğuk İstanbul gününde sizin için EOS R6 ile birkaç fotoğraf çektim. Canon EOS R6’nın her yerde bulabileceğiniz teknik özelliklerini listelemek yerine müzmin bir SLR (Canon EOS 5D Mark IV) aşığı olarak aynasız R6 ile deneyimlerimi paylaşmayı daha uygun gördüm.

1- Hafif

Hani gençken hepimiz yapmışızdır, bir ortama giriyorsak makinaya en kaba görünümlü lensi takıp girerdik ya... Çünkü makinan ve lensin ne kadar büyükse o kadar havalıydı. O gün de işin aslı o değildi ama bugün hiç değil. Hele benim gibi haftada en az bir gün 2000-3000 kare çektiğiniz projeleriniz varsa bu gövde ve lens hafifliği çok işinize yarıyor. Bence artık hafif makine ile de ağır abi fotoğrafçı olunur.

2- Hızlı

20 fps sessiz çekim özelliği ile gerçekten hızlı, evet bu hızda abileri (1DX ve 5D) kadar hızlı odaklanamasa da aynasız rakipleri ile kıyaslandığında çok başarılı bir hıza sahip. Kompakt gövdesindeki tekerlek ve tuşlara alıştığımda, sadece çekim hızımın değil, makinayı kullanma hızımın da belirgin biçimde arttığını söylemeliyim.

3- Keskin ve Net

Artık doğru ışık koşullarında keskin ve net fotoğraf çekmeyen makine yok gibi. Ancak Canon EOS R6’nın keskin ve net fotoğraflarındaki renk dengesi bence büyük bir fark. Özellikle otomatik beyaz ayarı (AWB) kullanmanız gereken koşullarda R6 müthiş başarılı renk keskinliğine sahip. Sosyal medya için fotoğraf çekenlerin, yani fotoğrafı çektikten hemen sonra paylaşmak isteyenlerin işini çok kolaylaştıran bu performans, benim gibi muhafazakâr birini bile etkiledi doğrusu.

4- RF Serisi ile Yeni Bir Dönem Açıldı

Canon EOS R serisinin tüm makinalarını farklı yapan en temel konu bence yeni RF lens teknolojisi. Gövde ve lens uyumu üst düzeye çıkınca 8 kademeli elde sabitleme (4 saniyeye kadar) sayesinde düşük ışık koşullarında bile çok iyi sonuçlar almanız mümkün.

 

İTİRAF

Çantamda Canon EOS 5D Mark IV ve EEOS 6D Mark II hep bulunur. Bu gövdelerin birinde hep 70-200 f2.8 takılıdır, diğerine ise gününe göre 35mm, 50mm veya 24-70 f2.8 takıp sokağa öyle çıkarım. Aynasızlar ilk çıktığından bu yana hiçbirine çantamda yer vermedim. Gelin görün ki şunu fark ettim, son bir haftadır arabamdan hep EOS R6 ve 24-105 lens ile indim!

 

 

 

 

Etiketler: fotoğraf, canon, eosr6, kamera

Yazdır e-Posta