• Anasayfa
  • İnceleme
  • Fotoğrafçılar için Sağlam Harici Disk Önerisi Lacie Rugged USB 3.0 .
Fotoğrafçılar için Sağlam Harici Disk Önerisi Lacie Rugged USB 3.0 .
İnceleme

Fotoğrafçılar için Sağlam Harici Disk Önerisi Lacie Rugged USB 3.0 .

LaCie Rugged USB 3.0 Thunderbolt, her fotoğrafçının mutlaka sahip olması gereken bir harici disk diye özetleyip bu incelemeyi aslında bir cümlede bitirebilirim ancak bitirmeyeceğim.

Çünkü bu hard diske neden sahip olmanız gerektiğinden ve bize sunduğu artılardan uzun uzun bahsetmek istiyorum. Daha öncesinde LaCie Porsche Design Harici Disk'i incelemiştim. Bu sefer de piyasada bulunan en sağlam harici diski incelemeye sıra geldi, kendisi LaCie Rugged USB 3.0 Thunderbolt olarak adlandırılmış. Şimdi gelin detaylara beraber bakalım.

İnceleme: Mert GÜNDOĞDU

Instagram: @mertgundogdu

Tasarım:

LaCie firması bizlere hard disklerin ne kadar güzel tasarımlarla üretilebileceğini kanıtlayan firma desek hatalı olmaz. LaCie Rugged USB 3.0 Thunderbolt modelinin esas amacı; bir harici diskin başına gelebilecek en kötü koşullara rağmen çalışabilmesi. Bunu duyduğunuz zaman aklınıza hemen tasarımı kaba, kalın bir hard disk geliyor değil mi? Ancak LaCie her konuyu ciddiye aldığı gibi tasarım konusunu da çok ciddiye alıyor ve bu yüzden Neil Poulton ile çalışıyor. Kendisi İskoçya asıllı, şu anda Fransa yaşayan, özellikle teknoloji ve aydınlatma sektörlerinde tasarım yapan ödüllü bir tasarımcı. Ve LaCie Rugged modeline de imzasını atmış. Ürünün Thunderbolt ve USB 3.0 girişinin bulunduğu bölümün kapağında da ismi bulunuyor.

LaCie Rugged USB 3.0 Thunderbolt'un dış kılıfı isterseniz çıkıyor ancak esas amacı sağlamlık ve dayanıklılık olan bu harici diskin kılıfını çıkarmanızı önermiyorum ki bu şekilde harika bir tasarıma sahip. Yukarıdaki bölümü çıkardığınız zaman ise Thunderbolt uçlu bir bağlantı kablosu karşımıza çıkıyor. Bu kablo harika bir şekilde ürünün yanında bulunan kablo boşluklarına gizlenmiş. Böylelikle ürünü kullanmadığınız zaman etraftan sarkan herhangi bir kablo karmaşası da bulunmuyor. Aynı zamanda kabloda oluşabilecek herhangi bir temassızlık problemi bulunmuyor. Macbook kullanıcısı biri olarak Thunderbolt çıkışına sahip olması bu ürünü benim ve tüm Macbook kullanıcıları için kolaylaştırıyor, çünkü yukarıda bahsettiğim gibi herhangi ekstra bir kablo taşımak durumunda kalmıyorsunuz ve USB 3.0'dan tam 2 kat daha hızlı veri alışverişi yapabiliyorsunuz.

LaCie Rugged USB 3.0 Thunderbolt'un boyutlarına bakacak olursa, 260 gram ağırlığında ve 89 x 140 x 24mm boyutlarına sahip. Etrafındaki kauçuk kılıf ve ürünün kendisinin üretildiği malzeme sayesinde ürünü tuttuğunuz zaman gerçekten kaliteli bir ürün olduğunu anlayabiliyorsunuz. Kauçuk yüzey sayesinde herhangi bir yerden kayıp yere düşme ihtimali de nerdeyse sıfıra indirgenmiş.

Hız:

LaCie Mobile Drive üstünde bulunan Thunderbolt ara yüzü ile birlikte, 700mb’lık bir dosyayı 3.5 saniyenin altında aktarabiliyor ki bu gerçekten harika bir hız diyebiliriz. USB 2.0 ile kıyaslandığı zaman ise bu yaklaşık olarak 25-30 saniyeye tekabül ediyor. Thunderbolt çıkışlı olması, özellikle fotoğrafçılar ve videographerlar için çok önemli bir detay. Artık günümüzde makinelerimizin mega pikselleri yükseldiği için bir çekime gidip geldiğimiz zaman GB'larca yer kaplayan fotoğraflarla ve videolarla karşı karşıya kalıyoruz. Canon C200 ile birlikte RAW Video çektiğinizi düşünün ve 64 GB'lık bir karta sadece 8 dakikalık görüntü aldığınızı… İşte Böyle durumlarda bu tarz bir ürün sizlere inanılmaz zaman kazandıracaktır. Malum; vakit nakittir. Thunderbolt sayesinde 10GB/s gibi çılgın değerlere ulaşıldığı düşünülürse özellikle Mac kullanıcıları için harika bir çözüm diyebilirim.

Dayanıklılık:

Ve işte LaCie Rugged USB 3.0 Thunderbolt'un ön plana gururla çıktığı en önemli bölüme geldik. Bu ürün en zor ve en kötü koşullar için üretilmiş diyebilirim. En önemli özelliklerini sıralamak gerekirse;

  • 1 Tonluk baskıya dayanabilen gövde,
  • IP-54 sertifikasına sahip, suya ve toza karşı dayanıklı

Evet bu yazılanlar hayal ya da abartılmış durumlar değil, hepsi birebir test edilmiş senaryolar diyebiliriz. Şahsen zamanında 500 GB'lık bir harici diskimi masamın üzerinden düşürdüğüm için tüm verilerimi kaybetmiş biri olarak bu tarz bir riski bir daha almaya niyetim yok. Benim başıma gelen bu durum, henüz başınıza gelmedi ise ne demek istediğimi bilemezsiniz ancak bu durumu yaşayan dostlar acımı paylaşacaktır. Çok şükür her zaman iki farklı yere yedek alırım ki dosyalarımı kaybetmedim. Ancak o an yaşadığım panik ile bunu hatırlamadığımdan, başımdan aşağı kaynar suların dökülüş anı dün gibi aklımda.  

Kurulum:

LaCie harici diski bilgisayarınıza bağladığınız zaman kullanıcı dostu bir ara yüzle kuruluma başlıyor. Burada hoşuma giden nokta ise tüm ara yüzün Türkçe dil seçeneğine sahip olması. Kurulumu yaparken bir açıklama kısmı geliyor ve ister Mac, ister Mac / Windows uyumlu olarak harici diskinizi bölebiliyorsunuz.

Sonuç:

Sonuç aslında çok belli. Profesyonel ya da amatör fark etmez, fotoğrafçı ve videographerlar olarak biz içerik üreticileri için yıllar sonra aradığımız bir fotoğrafı ya da bir yazıyı bulabilmek gerçekten çok önemli bir durumdur. Özellikle bu işi profesyonel olarak yapıyorsanız (para kazanıyorsanız), bu konu kesinlikle ve kesinlikle riske atılabilecek bir konu değildir. Ekipmanlarımız kadar ürettiğimiz içerikten para kazandığımızı ve onları da korumamız gerektiğini kesinlikle unutmamız lazım. Kurumsallık gereği iki sene önce yaptığınız bir çekimi bile arşivinizde tutuyor olmanız önemli. Çünkü iki sene önce yaptığınız bir çekimi bile müşteriniz sizden talep edebilir ve görüntüleri kendisine ulaştırdığınız zaman müşterinizde oluşacak güven duygusu sayesinde bu müşterinin bir daha başka kimseyle çalışmayacağını da artık garanti altına almış olursunuz. Güven duygusu satın alınabilecek bir şey değil ancak oluşturulabilecek bir şey. LaCie Rugged size bu güveni oluşturabilmeniz için en önemli adımlardan birinde en büyük yardımcınız oluyor. Tüm bu bileşenlerin sonucunda harici disk alacak dostların LaCie Rugged tercih etmemesi için hiçbir sebep göremiyorum.

Yazdır e-Posta