Sıfır Distorsiyon Laowa 12mm f/2.8 Zero-D
İnceleme

Sıfır Distorsiyon Laowa 12mm f/2.8 Zero-D

12mm bir lensin isminde sıfır distorsiyon (Zero D) olunca hem heyecanlanıyor hem de biraz ön yargıyla bakıyorsunuz.

Hele ki bu lens genelin bildiği üreticilerden birinin ürettiği bir lens değilse... İşte Laowa 12mm f/2.8 Zero-D incelemeye geldiğinde ilk hissettiğim bunlardı.

İnceleme: Adem MELEKE

 

Lensimiz tamamen manuel, yani netleme ve diyafram ayarını manuel olarak üzerindeki halkalardan yapıyorsunuz. Oldukça sağlam yapılmış gövdesi üzerindeki bu halkaların kullanımı oldukça kolay. 609 gram gibi bir ağırlığa sahip olan lensimizin tamamen metal gövdesi, her koşulda optimum kullanma kolaylığı sağlıyor. 2.8-22 aralığında toplam 7 f stop noktası bulunan lensimizin orta stop değeri F 8 ve bu değer aşağı yukarı en keskin fotoğraf alabileceğiniz değer.

Konu geniş açı lens olunca lensimizle geniş açı dışında çekilebilecek fotoğraflarla alakalı pek detaya girmek istemiyorum. Sadece şunu söyleyebilirim: balık gözü olmayan 12-16 mm aralığındaki hemen hemen tüm lenslerin görüntü kalitesindeki en üst sınırı lensimizle alakalı düşünebilirsiniz. Yani yaratıcı makrolar ya da dar perspektif mimari çekimlerde bile iyi sonuç alacaksınızdır.

Gelelim temel meseleye, gerçekten de “zero” distorsiyon mu? Olaya fizik kuralları açısından bakacak olursanız bombeli bir camın 121.96 derecelik bir görüş açısından sıfır distorsion ile fotoğraf çekmesi mümkün değil elbet. Ancak %0,2 yani binde ikilik bir distorsiyon oranını emsalleri ile karşılaştırdığınızda kesinlikle sıfır distorsiyon adını hakkettiğini görüyoruz.Yani keyifle, sonrasına büyük iş bırakmadan istediğiniz kompozisyonları köşelerde netlik kaybı ve bükülme yaşamadan çekebilirsiniz.

Lensimizin kromatik renk sapmalarına gelince, muadillerinden eksiği olmadığını söyleyebilirim. Her ne kadar biz testimizi çok güneşli havalarda yapmamış olsak da diğer test fotoğraflarındaki sonuçları oldukça başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

Özetle rakiplerine ciddi fiyat üstünlüğü bulunan Laowa 12mm Zero-D, özellikle distorsiyon başarısı ile çantamızda yerini almayı hak ediyor.

Yazdır e-Posta