• Anasayfa
  • Haberler
  • Bengüboz’un Cumhuriyet’in İlk Yıllarına Işık Tutan Fotoğrafları İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde Sergileniyor
Bengüboz’un Cumhuriyet’in İlk Yıllarına Işık Tutan Fotoğrafları İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde Sergileniyor
Haberler

Bengüboz’un Cumhuriyet’in İlk Yıllarına Işık Tutan Fotoğrafları İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde Sergileniyor

1923-39 yılları arasında Cumhuriyet’in getirdiği dönüşümü belgeleyen Ahmet İzzet Bengüboz’un Cumhuriyet ile gelen sosyal ve kültürel değişimin önemli belgelerini içeren fotoğraf sergisi, Kasım ayında İzmir’de ziyaret edilebilecek.

Türkiye’nin önde gelen teknoloji dağıtıcılarından Bilkom öncülüğünde, Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), Mudurnu Kaymakamlığı ve Mudurnu Belediyesi ortaklığında akademisyenlerin destekleriyle hayata geçirilen 100 Yıllık Miras: Bengüboz projesi kapsamında, Ahmet İzzet Bengüboz’un en özel fotoğraflarının yer aldığı bir sergi oluşturuldu. Daha önce Mudurnu, İstanbul ve Ankara’da büyük beğeni toplayan fotoğraf sergisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile şimdi İzmirliler ile buluşuyor.

Cumhuriyet’in 100. yılı anısına Bilkom tarafından hayata geçirilen Yüz Yıllık Miras: Bengüboz projesi kapsamında, Dr. A. Ege Yıldırım ve Prof. Dr. Mehmet Koştumoğlu küratörlüğünde hazırlanan sergi, Ahmet İzzet Bengüboz’un 20’li ve 30’lu yıllara ait arşivini günümüze taşıyor. Bengüboz’un günümüze ulaşan binin üzerindeki fotoğrafı arasından yapılan seçki ile restore edilen, renklendirilen ve yapay zekâ uygulamalarıyla günümüze taşınan eserler, 9-30 Kasım 2023 tarihleri arasında İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sergilenecek.  Sergide Millî Mücadele, Cumhuriyet Kutlamaları, Ekonomik ve Sosyal Hayat ile Cumhuriyet Kadınları galerilerine ek olarak, Yüz Yıllık Miras Özel NFT Koleksiyonu görülebilir.

Serginin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Heyecan verici bir buluşma. Bütün emek verenlere teşekkür ediyorum. Cumhuriyet insanlık tarihinin belki de en büyük devrimi. Ve yüz yıldır kesintisiz bir barış yaşamamıza imkân veren büyük bir devrim. İnsanlık tarihinin belki de tek örneği. Son derece kıymetli bir hazinemiz, mirasımız var. Ve bu miras eğer bu coğrafyada yüz yıldır kesintisiz barışı yaşatıyorsa, bu eseri yaşatmamız lazım. Müthiş bir hız çağında yaşıyoruz ve sanki hayat bizle başlayıp bitiyormuş gibi devam ediyor. Oysa arkada olağanüstü bir miras var ve o mirası kaybettiğimiz, unuttuğumuz zaman aydınlık bir gelecek kurmamız mümkün değil” dedi. 

Serginin 9 Kasım tarihindeki galasında konuşan Bilkom Genel Müdürü Fikret Ballıkaya, “Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılına tanıklık ettiğimiz bu özel dönemde, ülkemizin en önemli değerlerinden biri olan Ahmet İzzet Bengüboz'un kıymetli mirasının korunması ve geleceğe taşınması amacıyla başlattığımız projede, bu özel görevi üstlenmekten dolayı büyük bir kıvanç ve memnuniyet duyuyoruz. Türkiye’nin Dijital Yaşam Koçu olarak, ülkemizin değerlerine teknolojinin yenilikçi imkanlarıyla yeniden hayat verebilmek, tarihi ve kültürel mirası gelecek nesiller ile buluşturabilmek bizleri gururlandıran bir diğer önemli nokta. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılını kutluyor ve Ahmet İzzet Bengüboz'un özel mirasını İzmir’de sergilemekten onur duyuyor, bu vesileyle sergiye destek olan İzmir Büyükşehir Belediyesine teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Ahmet İzzet Bengüboz hakkında

1969 yılında hayata gözlerini yuman Ahmet İzzet Bengüboz, doğup büyüdüğü Mudurnu’da geçen öğrencilik yıllarında, Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla yedek subay olarak orduya katıldı. Bengüboz, farklı cephelerde devam eden askerlik görevi esnasında Sina Cephesinde esir düştükten sonra, İskenderiye’deki bir esir kampında, üç yıla yakın bir süre zarfında hem İngilizceyi hem de fotoğrafçılığı öğrendi. Anadolu’ya döndükten sonra Kurtuluş Savaşı’nda da aktif rol alan Bengüboz, savaşın ardından memleketi Mudurnu’ya dönerek çektiği fotoğraflarla erken Cumhuriyet döneminin en özel belgelerini oluşturdu.  

Ahmet İzzet Bengüboz’un eserleri www.yuzyillikmiras.com adresinde görülebilir.

Etiketler: kültür, sanat, etkinlikler, fotoğraf

Yazdır e-Posta