• Anasayfa
  • Haberler
  • Strazburg'da Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı İçin ''Türkiye'nin 100'leri'' Sergisi Açıldı
Strazburg'da Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı İçin ''Türklerin 100'leri'' Sergisi Açıldı
Haberler

Strazburg'da Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı İçin ''Türkiye'nin 100'leri'' Sergisi Açıldı

Türkiye'nin Strazburg Başkonsolosluğu ve Paris Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümü vesilesiyle "Türkiye'nin 100'leri" başlıklı fotoğraf sergisi açtı.

Fransa'da Türkiye'nin Strazburg Başkonsolosluğu ve Paris YEE, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı kapsamında kutlama etkinlikleri düzenlendi.

Bu kapsamda, Strazburg Konsolosluğu 2 gün boyunca küratörlüğünü Mehmet Aslan'ın üstlendiği "Türkiye'nin 100'leri" başlıklı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

Paris YEE Müdürü Celine Aydın AA muhabirine yaptığı açıklamada, 50 fotoğraftan oluşan bu sergiyle, Türkiye'nin zengin kültürel mirasının ve doğal güzelliklerinin tüm dünyaya tanıtılmasını amaçladıklarını belirtti.

Aydın, sergide, Türkiye'nin farklı yönlerini ve anlarını kendi özgün sanatsal bakışlarıyla objektiflerine yansıtan 25 Türk fotoğraf sanatçısının eşsiz eserlerinin yer aldığını kaydetti.

Aydın, bu fotoğrafların, Türkiye'nin renkli tarihini, nefes kesen manzaralarını, geleneksel kültürlerini ve çağdaş yaşamını anlatan büyüleyici bir hikaye sunduğunu ifade etti.

Aralarında AA foto muhabirlerinin eserlerinin de yer aldığı sergi 3-5 Kasım tarihlerinde Strazburg'daki "Türkiye Salonu" isimli fuarda da yer alacak.

Strazburg Başkonsolosluğunda, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümü vesilesiyle, neyzen Pelin Başar ve piyanist Güray Başol resital verdi.

Konsoloslukta düzenlenen çalıştayda da ülke sanatının, kültürünün ve gastronomisinin tanıtımı yapılırken geleneksel Türk sanatlarına ilişkin sergi düzenlendi.

Sergide Fotoğrafı Bulunan 25 Fotoğraf Sanatçısı:

Mustafa Aslan

Murat Bakmaz

Mustafa Seven

Adem Meleke

Ahmet Aslan

Ali İhsan Öztürk

Derya Balkan

Mehmet Özcan

Ekrem Şahin

Elif Öz

Fatma Gök Salt

Fırat Yurdakul

Gülin Yiğiter

Mustafa Kılıç

İsmail Kalkın

Sami Türkay

Kenan Nihat Elçi

Hasan Açan

Murat İbranoğlu

Hüseyin Remzi Konak

Osman Maaşoğlu

Serpil Eroğlu

Seyit Konyalı

Uğur Aydın

Neşe Arı

Etiketler: kültür, sanat, fotoğraf

Yazdır e-Posta