Altıncı Yılında 212 Photography Istanbul
Haberler

Altıncı Yılında 212 Photography Istanbul

Şehrin festivali 212 PHOTOGRAPHY ISTANBUL altıncı yılında şehrin iki yakasına yayılan kapsamlı programıyla kültür-sanat izleyicilerinin yoğun ilgisi ve yüksek katılımıyla sona erdi.

Ortak dili fotoğraf olan 212 Photography Istanbul’un Türkiye’den ve uluslararası sanatçıların katılımıyla, 21 noktada gerçekleşen sergi ve etkinlikleri, 150 bin’in üzerinde katılımcıyla buluştu.

5 - 15 Ekim 2023 tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın katkılarıyla gerçekleşen “Şehrin Festivali” 212 Photography Istanbul, bu sene Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’ne de dahil olan 212 Photography Istanbul fotoğraf sanatı üzerinden disiplinlerarası bir diyalog ortamı sundu.

“Şehrin Festivali” 212 Photography Istanbul, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanlığı, İBB KÜLTÜR ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Kültür AŞ. işbirliğindeki kapsamlı programıyla 21 noktada 60’ın üzerinde sanatçının 500’ün üzerinde eserini sanatseverlerle buluşturdu. Sergiler, atölyeler, söyleşiler, konserler, film gösterimleri, portfolyo değerlendirmelerinin yanı sıra yayıncılık, tasarım, şehir kültürü, müzik, gastronomi gibi farklı başlıklara da 212 Photography Istanbul bu yılki programında yer verdi.

Festivalin 6. yılında destekçileri arasında Paribu, Jotun, Converse, Enerjisa, HP, Sephora, Brown Forman, Anadolu Hayat Emeklilik’in yanı sıra Hollanda Başkonsolosluğu, Norveç Büyükelçiliği, Institut Français Türkiye, İsrail İstanbul Başkonsolosluğu ve Macar Kültür Merkezi yer alırken, Türkiye’nin yeni medya alanına odaklı en kapsamlı koleksiyonu olan Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu da festivale verdiği ödünç eserler ile festivalin işbirlikçileri arasında yer aldı.

İstanbul’un iki yakasına Moda İskelesi ve Kadıköy Meydan ile kamusal alana yayılan programı, Yapı Kredi bomontiada, Akaretler No:11, MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, St. Benoît Kilisesi, Taksim Sanat, Institut Français, Müze Gazhane, Yeldeğirmeni Sanat, Soho House, Akbank Sanat, MOMO, İstanbul Kitapçısı, Babylon, Zorlu PSM, Mutfak Sanatları Akademisi’nin yanı sıra paralel sergilerle birlikte Sinematek/Sinema Evi, Büyükdere35, Anna Laudel, Fotoğrafevi, Noks Art Space ile 21 mekânda gerçekleşti.

Devam Eden Sergiler ve Paralel Programlar

Ana programı 15 Ekim’de sonlanan 212 Photography Istanbul’un altıncı yıl program kapsamında devam eden sergiler;

Taksim Sanat’ta ‘Birbirimize Rastladık’ sergisi 29 Ekim’e kadar, Anna Laudel Istanbul’da ‘Muhteşem Yüzyıl’ sergisi 5 Kasım’a kadar,  Noks Art Space’de Nazlı Tuhera Moral’ın kişisel serisi 'Hiç Kimse, Hiçbir Yerde' 5 Kasım'a kadar, Fotoğrafevi'nde sergilenen Astrid Yurdsever ve Andrés Gutierrez’in çalışmaları 4 Kasım'a kadar, Institut français Türkiye ve Sinematek/Sinema Evi ortaklığıyla hazırlanan 'Georges Pierre’in Gözünden Godard' sergisi 9 Aralık'a kadar görülebilir. 

Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması

Türkiye’de gerçekleştirilen en kapsamlı uluslararası fotoğraf festivali olan 212 Photography Istanbul, uluslararası mecrada her yaştan amatör ve profesyonel fotoğrafçının katılımına açık Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması’nın bu yılki kazananı Polonya asıllı sanatçı Michal Siarek oldu.

İlgiyle takip edilen yarışmanın her yıl olduğu gibi bu sene de kendi alanında etkili ve takip edilen isimlerden oluşan jürisinde; Nederlands Fotomuseum kurul üyesi, Docking Station kurucu ortağı ve direktörü Marga Rotteveel; GUP Magazine baş editörü, Rotterdam Photo 2023 jürisi Erik Vroons; The Guardian baş fotoğraf editörü Fiona Shields; sanatçı, mimar, yayıncı ve Onagöre kurucusu Ali Taptık yer aldı. Yoğun bir ilgi ve katılım olan yarışmada, 2023 Jüri Özel Seçimi Julie Glassberg olurken  son 10’a kalan finalistler arasında Alexander Komenda, Glorianna Ximendaz, Emilia Martin, Hüseyin Güler, Enamul Kabir, Julie Glassberg, Francesca Hummler, Michal Siarek, Gizem Çelik ve Yasemin Kalaycı yer aldı.

2018’den 2022’ye yarışmada sırasıyla Noppadol Maitreechit (Tayland), Ekin Çekiç (Türkiye), Fabiola Cedillo (Ekvador), Bas Losekoot (Hollanda), Serhat Kır (Türkiye) birinci seçildi ve Jüri Özel Seçimi’nde Arzu Kıraner, Ceren Balmumcu ve Eyhan Çelik yer aldı.

Etiketler: kültür, sanat, istanbul, fotoğraf

Yazdır e-Posta