• Anasayfa
  • Haberler
  • Afrika'ya Çok Özel Bir Yolculuk: Süha Derbent'in ''Harmoni'' Fotoğraf Sergisi
Afrika'ya Çok Özel Bir Yolculuk: Süha Derbent'in ''Harmoni'' Fotoğraf Sergisi
Haberler

Afrika'ya Çok Özel Bir Yolculuk: Süha Derbent'in ''Harmoni'' Fotoğraf Sergisi

Vahşi yaşam fotoğrafçısı Süha Derbent'in ''Harmoni'' fotoğraf sergisi Maximum Uniq Hall'de 12 Nisan - 19 Mayıs 2023 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Küratör Hülya Şekercioğlu

İskandinavya'dan Madagaskar'a, Sri Lanka'dan Kanada'ya kadar 80'den fazla ülkede çalışan, 1998’de ilk Türk vahşi yaşam fotoğrafçısı olan Süha Derbent’in Afrika doğası ve insan portrelerine yolculuk edeceğiniz “Harmoni” sergisi, 12 Nisan – 19 Mayıs tarihleri arasında
Hülya Şekercioğlu’nun küratörlüğünde ve Tanzanya’dan, Türk iştiraki SkyPalm Travel & Tours’un desteği ile Maximum Uniq Hall’de sanatseverler ile buluşacak.

Kişisel arşivinde 2 milyondan fazla fotoğraf yer alan, 40 yılı aşkın zamandır seyahat ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı alanında adından dünya çapında övgüyle söz edilen Süha Derbent, “Harmoni” adlı sergisi ile 12 Nisan – 19 Mayıs tarihleri arasında Maximum Uniq Hall’de.

AFRİKA DOĞASI VE İNSAN PORTRELERİ “HARMONİ”DE

Afrika’yı görmek, doğayı ve hayvanları izlemek aslında, insanın özüne ve kendine yaptığı bir yolculuktur diyen Süha Derbent, “Harmoni” sergisini şu sözleriyle anlatıyor;

“Milyonlarca yıldır varlığını sürdüren ve kusursuz bir döngüye ve uyuma sahip olan doğayı yenmeye çalışmak yerine, uyum içerisinde olmayı öğrenmemiz ve bunu sürdürülebilir kılmamız gerekiyor.

Doğada yaşayan tüm canlılarla eşit büyüklükte bir parça olduğumuzu, eşit haklara sahip olduğumuzu ve onlardan daha önemli olmadığımızı kabul etmeliyiz. Bugün, bazı türlerin (tükettiğimiz için) sadece fotoğraflarını gösterebiliyoruz çocuklarımıza. Hepsi birden tükendiğinde, sadece fotoğraflarını gösterebileceğimiz bir gün olmayacak. Çünkü o gün biz de tükenmiş olacağız. Doğayı tüketerek varlığını sürdürebileceğini düşünmek, insana özgü adım adım intihar etme yöntemidir. İşte tam da bu nedenle adı “Harmoni” olan bu sergide, sizler Afrika doğası ve bölgenin farklı yerlerinde yaşayan insanların portrelerini izlerken bu uyuma dikkat çekmeyi umuyorum.”

Fotoğrafları Getty Images’da satılan, “The Willd Side of KENYA’nın Yaban Yüzü”, “Yüz Yüze” adlı kitaplar yayımlayan ve seyahat yazıları ile yerli yabancı birçok gazete ve dergide yüzlerce sayfası bulunan Süha Derbent’in Maximum Uniq Hall Fuaye alanında 12 Nisan’da izleyicilere kapılarını açacak olan HARMONİ adlı sergisi, 19 Mayıs 2023 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Afrika dünyasına yolculuğa çıkacağınız bu çok özel sergiyi kaçırmayın.

Etiketler: etkinlikler, ileri fotoğrafçılık

Yazdır e-Posta