Yılın Basın Fotoğrafları Başvuruları Başladı
Haberler

Yılın Basın Fotoğrafları Başvuruları Başladı

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nin 38 yıldır aralıksız olarak düzenlediği “Yılın Basın Fotoğrafları” yarışması’nın 2023 yılı takvimi açıklandı.

Yarışmanın 38. yılında toplam para ödülü 50 bin Lira. Derneğin web sayfası www.tfmd.org.tr adresinden yapılan başvurulan için son katılım tarihi, 5 Şubat 2023.

TARİHE NOT DÜŞEN KARELER KALICI HALE GELİYOR

Yarışma, zor şartlarda görev yapan foto muhabirlerini mesleklerinde özendirmek amacını taşıyor. Basın fotoğrafçılığının gelişmesinde katkı sağlamayı da hedefliyor. Ödül alan tarihe not düşen fotoğraflar her yıl 40’tan fazla noktaya sergilerle ulaşıyor, 1988 yılından bu yana “Yılın Basın Fotoğrafları” adıyla basılan özel katalogda kalıcı hale getiriliyor.

İŞTE KATEGORİLER

Yılın Basın Fotoğrafları’2023; Haber, Spor, Günlük Yaşam, Foto Röportaj, Portre, Doğa ve Çevre kategorilerinde düzenleniyor. Türkiye’nin Güzellikleri yarışması’na bir katagori daha eklenereke Gökyüzünden Türkiye güzellikleri yarışması ise amatör ve profesyonel tüm fotoğrafçıların katılımına açık olarak düzenlenecek. Yarışmanın katagori birincileri 10 bin TL. ödül kazanacak. Yarışmada Avrupa Birliği adına ve Kızılay adına da birer özel ödül verilecek.

ARA GÜLER ADI YAŞIYOR

Yılın Basın Fotoğrafları, yarışmasına geçtiğimiz yıl eklenen yalnızca lise ve üniversite öğrencilerinin katılımına açık olan Ara Güler Özendirme Ödülü ise usta foto muhabirinin adını ve anısını yaşatmak amacıyla kalıcı hale geliyor. Toplam ödülü 5 bin TL olan Ara Güler Özendirme Ödülü’ne eğitimine devam eden 25 yaş altı lise ve üniversite öğrencilerinin başvuruları kabul ediliyor. 

SIFIR ATIK’A ÖZEL ÖDÜL

“Sıfır Atık” projesinin destekçileri arasında yer alan Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, bu yıla özel olarak Doğa ve Çevre Fotoğrafları kategorisine yapılacak başvurular arasından bir fotoğrafa özel ödül verecek. Sıfır Atık Özel Ödülü, atıkların geri dönüşüme katkısı ve geri kazanım süreci ile geri dönüştürülen atıkların katkısını anlatan bir fotoğrafa verilecek.

TOPLAM ÖDÜL 50 BİN TL

Yılın Basın Fotoğrafları’2023 yarışmasının toplam para ödülü ise 50 bin TL. Yarışmanın büyük ödülü olan Yılın Basın Fotoğrafı Ödülü’nün sahibi 10 bin TL ödül kazanacak.

Yılın Basın Fotoğrafları’2023 başvuruları Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin resmi web sitesi www.tfmd.org.tr adresinden online olarak kabul ediliyor. Yılın Basın Fotoğrafları’2023’un Jürisi, Şubat ayında Antalya’da toplanacak. Mart ayında açıklanacak ödüller, Ankara’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

BAŞVURU YAPMAK İSTEYENLER

Yarışmaya katılmak isteyenler www.tfmd.org.tr adreslerinden yarışma şartlarına ve online başvuru sayfasına ulaşabilecek.

Etiketler: yarışma, fotoğraf yarışması, ileri fotoğrafçılık

Yazdır e-Posta