Coşar Kulaksız'ın Yeni Sergisi 'Tekinsiz Deniz'
Haberler

Coşar Kulaksız'ın Yeni Sergisi 'Tekinsiz Deniz'

Fotoğraf sanatçısı, küratör ve masal çözümleyicisi Coşar Kulaksız’ın yeni sergisi “Tekinsiz Deniz” 14 Eylül Çarşamba günü Faar Art Galeri’de açılıyor.

Sanatçının Ayvalık’ta oluşturduğu projenin, sanat danışmanlığını Beral Madra, sergi tasarım danışmanlığını Bülent Erkmen ve proje direktörlüğünü Songül Güneş üstleniyor.

“Tekinsiz Deniz” sanatçının Ege coğrafyasının bir kesitine yoğunlaştırdığı gözlemleriyle görünenin ötesini arayışı üzerinden temelleniyor. Sergideki fotoğraflar Ege deyince akla gelen turistik ve yapay canlılık değil, iki ülke arasında siyasi, coğrafi, beşeri ve tarihsel olarak sıkışmış olan insanların yalnızlığını ve tekinsizliğini betimliyor. Beral Madra’nın proje yazısında belirttiği gibi “...Bu tekinsiz, derin ve karmaşık Ege düzeni fotoğrafla nasıl gösterilir? Kulaksız bunun olanaksızlığının bilincinde olarak; algı, bilgi, bellek ve düşgücünü zorlayan ve bir o kadar da çekici olan bu coğrafyaya en aza indirgenmiş bir yöntemle yaklaşıyor ve dingin, sessiz, yalnız bir ışığın aydınlattığı deniz görüntülerini izleyicinin bakışına sunuyor...”.

Kulaksız, sergi kurgusunda yan yana duran ve tekrar eden benzer imgelerle izleyiciyi bütüncül bir bakışa çağırarak, kendi izleğinden ele aldığı coğrafyanın tekrar eden tekinsiz duyumuna dahil ediyor.

Coşar Kulaksız’ın “Tekinsiz Deniz” sergisi 15 Ekim’e kadar FAAR Art Galeri’de görülebilir.

 

Adres: Faar Art Galeri, Kuloğlu Mah. Faikpaşa Cad, 12A, Çukurcuma

Pazartesi hariç her gün 12:00 – 20:00

Yazdır e-Posta