• Anasayfa
  • Haberler
  • Akıllı Telefon Kullanıcıları için Fotoğrafçılık İpuçları
Akıllı Telefon Kullanıcıları için Fotoğrafçılık İpuçları
Haberler

Akıllı Telefon Kullanıcıları için Fotoğrafçılık İpuçları

Dünya Fotoğrafçılık Günü yaklaşıyor. 19 Ağustos Dünya Fotoğrafçılık Günü öncesinde Western Digital’ın fotoğraf merakı olanlara bazı ipuçları var.

Öncelikle belirtelim akıllı telefonlar,   günümüzde fotoğrafçılık için tercih edilen cihazlar haline geldi. Dünyanın her yerinde insanlar inanılmaz sayıda fotoğraflar çekiyor; Photutorial’ın1 verilerine göre, 2021’de tüm dünyada 1,2 trilyon adet fotoğraf çekildi. Bu sayının 2022’de 1,72 trilyona ulaşması; 2025’te ise 2 trilyonu aşması bekleniyor. İlginç bir şekilde, fotoğrafların yüzde 92,5’i akıllı telefonlarla1 çekildi. Sonuçta akıllı telefonlar, hepimizin içindeki o “en iyi fotoğrafçıyı” ortaya çıkarmış oldu. Akıllı telefonlar yeteneklerimizi son derece hızlı şekilde geliştirmemize izin verirken bugün akıllı telefon kameraları öyle çok özellikle donatılır oldu ki artık tek yapmamız gereken kamerayı fotoğrafını çekmek istediğimiz nesneye yöneltmek ve düğmeye basmak. 

O zaman fotoğrafçılık becerilerimizi geliştirmek için bazı ipuçları ve püf noktalar duymaya ne dersiniz? 

Akıllı telefonunuzun kamerasını tanıyın. Bunu için ilk adım, kendinizi akıllı telefonunuzun kamerasıyla tanıştırmak olmalı. Varsa, manuel ayarlarını da yakından tanımanız önemli. Odak ve pozlama gibi özelliklere dikkat etmelisiniz. Farklı ayarlar kullanarak fotoğraflar çekin ve aradaki farkları dikkatle inceleyin. Günümüzde 4K ve UHD çekim yapan cihazlar artık sıradan hale gelmişken pek çok akıllı telefonun 8K video kaydedebilme özelliğinin olduğunu görüyoruz. Daha yüksek çözünürlük, videonuzda daha fazla sayıda piksel olacağı anlamına geliyor ki bu da daha fazla detay ve daha yüksek seviye keskinlik demek. SanDisk Extreme microSD kart gibi süper hızlı microSD kartlar kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, akıllı telefon kameranızı tanımanın en iyi yolu onunla çok fazla çekim yapmak. Farklı ayarlar kullanarak ne kadar çok fotoğraf çekimi yaparsanız farklı aydınlatma koşullarında en iyi sonucu veren ayarı kullanmakta o kadar iyi hale gelirsiniz. Tek bir çekim ayarında takılı kalmayın ve tüm ayarları keşfedin. 

Doğal ışıkları keşfedin. Doğal ışığı kullanarak dış mekan çekimleri yapmayı deneyin. Dışarıda çekilen fotoğrafların içeride çekilenlerden çok daha farklı ve zengin olduğunu göreceksiniz. Dikkat edilmesi gereken önemli nokta şu: Aydınlatma yalnızca fotoğraflarınızın parlaklığını ve pozlamasını tanımlamıyor, aynı zamanda fotoğrafın tonunu ve ruh halini de belirliyor. Öyle ki, eğer mümkünse, nesnenizin önden çok iyi şekilde aydınlatıldığından ve arkadan güçlü bir ışıkla hatlarının meydana çıkarılmadığından emin olun. 

Yeterli depolama. Hayatınızın en iyi fotoğraflarını çekmekte olduğunuz bir anın akıllı telefonunuzun “saklama alanı dolu” mesajı ile bölünmesini elbette istemezsiniz. Yeni fotoğraflar çekebilmek için eskileri silmek durumunda kalmamalıyız. Çünkü fotoğraflar bizim hatıralarımız ve bunları aklımızda tutabilmeliyiz. 1 TB’ye1 kadar depolama alanı sunan ve açık hava maceralarını, hafta sonu gezilerini veya spor etkinliklerini kare atlamadan kaydetmek için ideal olan SanDisk Extreme® microSDTM ürünü gibi, günümüzde mevcut olan çok sayıda depolama çözümü var. SanDisk Ultra® Dual Drive USB Type-CTM  de dahil olmak üzere diğer bazı seçenekler ise akıllı telefonunuzda kolayca yer açıyor ve akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar gibi uyumlu cihazlar arasında içerik aktarabiliyor. Son derece sağlam diğer bir seçenek olan SanDisk®Extreme Portable SSD ise, hareket halindeyken depolama yapmaya imkan vererek doğrudan telefonlarınıza bağlanabiliyor ve anılarınızı kaydediyor.   

Sabit çekim. En ufak bir el titremesi dahi çektiğiniz fotoğrafı berbat edebilir, bu yüzden de akıllı telefonunuzu sabit tutabilmeniz çok önemli. Sabit bir nesneyle desteklemeyi deneyebilirsiniz: Örneğin bir duvara, kayaya veya ağaç dallarına dayamayı ve tutturmayı deneyin. Ayrıca, özellikle akıllı telefonlar için tasarlanmış olan makul fiyatlı tripodlardan da satın alabilirsiniz. Pozlama süreleri daha da uzun olacağından, çekim esnasında kamerayı sabitleyebilmek düşük ışık koşullarında çekim yaparken daha da büyük önem kazanıyor. 

Fotoğraf düzenlemenin önemi. Günümüzde birçok fotoğraf düzenleme uygulaması mevcut. Bunların çoğu tamamen ücretsiz veya temel bazı işlevleri ücretsiz sunabiliyor. Sadece akıllı telefonunuzun sunduğu düzenleme seçenekleriyle kendinizi sınırlamayın. Derinlik, ton veya atmosfer gibi pek çok unsur eklemek için bu tip fotoğraf düzenleme uygulamalarını kullanabilirsiniz. Hatta pek çok uygulama, neredeyse hiç çaba harcamanıza gerek kalmadan muhteşem değişiklikler yaratan “tek dokunuşla düzeltme” yapma özelliği de sunuyor. 

Sonuç olarak, daha iyi bir fotoğrafçı olmak için fotoğraf çekmeye devam etmek şart. Ayrıca her zaman doğru depolama çözümünü kullanarak da eski anılarınızı silme endişesi duymadan anılar biriktirmeye devam edebileceğinizi de unutmayın. 

Western Digital Hakkında 

Western Digital, kullanım imkanlarından yararlanarak verinin potansiyelini ortaya çıkarır. Bellek teknolojilerindeki gelişmelerle desteklenen flash ve HDD teknolojileri alanındaki markalarla, dünyanın kendi isteklerini gerçekleştirmesini sağlayacak, çığır açan yenilikler ve güçlü veri depolama çözümleri yaratıyoruz. Sahip olduğumuz değerlerin özünde iklim değişikliğiyle mücadelenin ne kadar acil olduğunun farkında olarak Bilim Temelli Hedef Girişimi (Science Based Targets Initiative) tarafından onaylanmış son derece iddialı karbon azaltma hedefleri taahhüdümüz bulunuyor. Western Digital ve Western Digital®, SanDisk® ve WD® markaları hakkında daha fazla bilgiyi www.westerndigital.com adresinden öğrenebilirsiniz. 

1 https://photutorial.com/photos-statistics/

2 1 GB = 1.000.000.000 bytes. Gerçek kullanıcı depolama alanı daha azdır. 

Etiketler: fotoğraf, akıllıtelefon, ceptelefonu, temel fotoğrafçılık, ileri fotoğrafçılık

Yazdır e-Posta