KTSM’den Küresel İklim Değişikliğine  Dikkat Çeken Sergi
Haberler

KTSM’den Küresel İklim Değişikliğine Dikkat Çeken Sergi

“İyi Bak Dünyana” diyerek, sürdürülebilirliği yaşamınmerkezine koyan Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, entelektüel derinliğe vebirikime sahip fikirleri buluşturmaya devam ediyor.

Disiplinler arası paylaşımlara imkân verenüretim ve buluşma platformu olma yolunda hızla ilerleyen Karaköy merkezli KTSM,küresel iklim değişikliğine dikkat çekmek için yepyeni bir sergiye imza atıyor.

KaleGrubu’nun başlattığı ‘İyi Bak Dünyana’ hareketi kapsamında dahasürdürülebilir bir dünya için sosyal fayda yaratan fikirlerin savunuculuğunuüstlenen KTSM, küresel sorunların başında gelen iklim krizi konusundafarkındalık oluşturmak ve harekete çağırmak amacıyla yeni bir sergiye evsahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Sanatçı Murat Germen’in iklim değişikliği, küresel ısınma, su hakları gibi konularadair birbirine eklemli sergilerinin en son safhası olan ‘Küresel İkaz’ fotoğraf sergisi 29 Mart- 30 Nisan tarihleri arasında KTSM’de ziyaretedilebilecek.

Çalışmalarında;aşırı kentleşmenin etkileri, insanın doğada yarattığı tahribat, küresel ısınma,iklim değişikliği ve su hakları konularına öncelik veren Murat Germen, buzlarlakaplı kuzey coğrafyalarında belgesel fotoğraf çalışmalarına imza atarak küreselısınma sorununun ciddiyetini gözler önüne sermeyi amaçlıyor.

Norveç, Svalbard Adası ve Grönland’daçekilen toplam 17 fotoğrafın yer aldığı ve ilk defa sergilenecek olan ‘Küreselİkaz’ (Global Warning) belgeleme, arşivleme ve delil toplama üzerinden bellek oluşturuyor.

Küresel ısınmanın etkilerini deneyimlemek üzere kuzeycoğrafyalarına 2010’ların başından beri seyahat ettiğini belirten Murat Germen; ‘’SvalbardAdası-Norveç, Grönland-Danimarka, Tromsö-Norveç, Laponya-Finlandiya ve İzlanda’dauzun süredir küresel ısınmanın etkilerini gözlemliyorum. Buralarda deneyimlediklerim, yerellerden duyduklarım, fotoğrafladıklarım sonrasında yaşamımda zaten merkeze oturan “yettiği kadar” kavramını iyice benimsedim. Mimari, giyim, beslenme, nüfus, günlük yaşam, vb. boyutlarda her şeyin gereken asgari miktarda üretildiğini ve tüketildiğinigörmek “demek ki mümkün!” dedirtti. Dünyanın en gelişmiş bazı ülkeleritarafından yönetilen bu coğrafyalarda iklimin üstünlüğünden dolayı tevazu, yetinme, sadelik, tasarruf, iş birliğinin benimsenmesi ve israf, ifrat, gösteriş, fuzulî büyüme, hırs, egodan uzak durulması örnek alınması gereken tavırlar.” dedi.

Kalebodur desteğiyle, 29 Mart- 30 Nisan tarihleri arasında ziyaretçileriylebuluşacak olan sergi, insantürünün sonunu getirecek gibi görünen beşeri gaflet, ihmalkarlık, lakaytlık ve kayıtsızlığadikkat çekiyor. Diğer taraftan, küresel iklimle başa çıkmanın yolunun tevazu, sadelik vetasarruftan geçtiğini vurguluyor.

 

KaleGrubu Kurumsal İletişim Müdürü Zeynep Özler, KTSM tarafından dünyasına iyi bakansanatçıların “derdi olan” sergilerine ev sahipliği yaptıklarını vurgulayarak; ‘’Her zaman öze değen, özgün ve özgür projelere öncelik veriyoruz. Dünyanın sanatladaha iyi bir yer olacağına inanıyoruz. Sürdürülebilir kalkınmanınönceliklerinden olan sorumlu üretim ve tüketime davet eden sanatçılara alanaçmaya devam ediyoruz. Murat Germen de bu sanatçılardan biri. Kendisine sergifikrini götürdüğümüzde hepimiz çok heyecanlandık. Bu fotoğraflar, üç yıldır KTSM’de sergilenmeyi bekliyordu. Doğru zamanda bu sergiyi hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz. Sanat, yüzleşme için bir araç ve biz de ziyaretçilerimizi iklim krizi ile yüzleşirken aynı zamanda atalete kapılmadan bugünden hareketegeçmeye davet ediyoruz.’’ dedi.

Etiketler: kültür, sanat, etkinlikler, fotoğraf

Yazdır e-Posta