• Anasayfa
  • Haberler
  • Sony’nin FX6 Yerleşik Yazılım Güncellemesi Gelişmiş Yeni Özellikler Sunuyor
Sony’nin FX6 Yerleşik Yazılım Güncellemesi Gelişmiş Yeni Özellikler Sunuyor
Haberler

Sony’nin FX6 Yerleşik Yazılım Güncellemesi Gelişmiş Yeni Özellikler Sunuyor

Sony, FX6 full-frame Sinema Grubu kamerası için Otomatik Netleme özelliğine sahip yapay zekâ tabanlı Gerçek Zamanlı Takip’i de içeren yeni bir yerleşik yazılım güncellemesini (Sürüm 2.00) duyurdu.

Uzamsal bilgileri gerçek zamanlı olarak işlemek için renk, örüntü (parlaklık) ve mesafe (derinlik) verilerini kullanan Gerçek Zamanlı Takip, yapay zekâ ile çekim nesnesini yakından algılayarak kesintisiz bir şekilde takip ediyor.

Yerleşik yazılım güncellemesinde ise, netleme esnasında görüş açısında sabitlemeyi sağlayan odak solunum telafisi ve değişken ND filtreden faydalanan ‘bokeh kontrol modu’ adlı yeni bir teknoloji yer alıyor. Bu mod, ND filtreyi ve kazanç kontrolünü otomatik olarak ayarlıyor ve bir yandan pozlama değişimlerini baskılarken bokeh miktarını ayarlamayı da kolaylaştırıyor. FX6 aynı zamanda harici bir kayıt cihazına HDMI üzerinden 16-bit RAW çıkışa da imkân sağlıyor. Böylelikle film çekenler için ideal olacak şekilde, gelişmiş post prodüksiyon işlevlerinin esnek kullanımına olanak tanıyor. HDMI’dan RAW çıkışı ayrıca SDI’dan HDMI’a dönüştürme ihtiyacını da ortadan kaldırarak daha kompakt bir çekim sistemiyle çekim yapabilmeyi sağlıyor.

Yazılım güncellemesi aynı zamanda bellek kartını doldurmadan veya önemli bir anı kaçırmadan kesintisiz kayıt için geriye dönük kaydeden yeni bir görüntü önbelleği ile kayıt işlevi de dahil olmak üzere kullanışlılığı artıran iyileştirmeler de getiriyor. Bu fonksiyon S&Q modunda çekim yaparken de kullanılabiliyor.

Sony’nin görüntüleme teknolojileri alanındaki uzmanlığını çok daha geniş bir kitleye ulaştıran ve Sinema Grubu ürün serisinin bir parçası olan FX6, çevrimiçi canlı yayın için HDR ve SDR ikili prodüksiyon özelliğinin yanında 4 kanallı ses seviyesi ölçümüne de sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Notlar:

Bu özellik AÇIK olduğunda görüş açısı ve görüntü kalitesi biraz değişebilir. Solunum Telafisi, Distorsiyon Telafisi KAPALI iken; S&Q modunda çekim yaparken; veya kayıt formatı kodek bileşen RAW ya da RAW içeren bir seçim olduğunda kullanılamaz. Destekleyen lenslerin listesini şurada bulabilirsiniz: https://www.sony.net/dics/breathing/ 

Bu işlev yalnızca bu kamerayla iletişim kurabilen E-mount lenslerle kullanılabilir ve azami etki, iris halkasının kullanımıya elde edilebilir. Kullanım hızına, lense, çekim ayarlarına ve çekim nesnesine bağlı olarak görüntü farklı görünebilir ve parlaklık değişebilir. İrisi kapattıktan sonra açarken ya da açtıktan sonra kapatırken çevirim yönünün değişimine göre parlaklık da değişim gösterebilir. Çekimden önce bir kamera testi yapılması ısrarla önerilir.

Uyumlu bir harici kayıt cihazı gereklidir. Ocak 2022 itibarıyla, ATOMOS NINJA V ve NINJA V + kullanılabilir.

S&Q modunda HDMI’dan RAW çıkışı kullanılamaz. RAW çıkışı hem SDI hem de HDMI’dan aynı anda mümkün değildir.

Kayıt başlar başlamaz ve çekim esnasında, belirli bir süre aralığı dahili önbellekte tutularak hafıza kartlarına kaydeder.

FX6 Sürüm 2.0’da CH1/CH2/CH3/CH4 ses düzeyleri artık OSD’de (ekranda) birlikte görüntülenebiliyor.

 

 

Etiketler: kamera

Yazdır e-Posta