• Anasayfa
  • Haberler
  • Sony, Yeni Değiştirilebilir Lensli Vlog Kamerası ZV-E10'u Tanıtıyor
Haberler

Sony, Yeni Değiştirilebilir Lensli Vlog Kamerası ZV-E10'u Tanıtıyor

ZV-E10 APS-C Kamera, optimize edilmiş işlevler ve çok yönlü bağlantı olanağı ile video içerik üreticilerine yüksek kalitede video ve ses performansını deneyimleme imkanı sunuyor.

Sony, Alpha serisinin ilk değiştirilebilir lensli vlog kamerası olan yeni ZV-E10’u kamuoyuna tanıttı. Baştan sona vlogger’lar için tasarlanan yeni kamera, Sony’nin gelişmiş görüntüleme teknolojisini üst düzey kullanım kolaylığı ve video içerik üreticileri için optimize edilmiş özellik seti ile bir araya getiriyor. 

ZV-E10’un merkezinde, yüksek hassasiyet, ayrıntılı doku tasviri ve doğal efekti ile yüksek kalitede görüntüler üretebilen 24,2 megapiksel (yaklaşık, efektif) APS-C Exmor CMOS sensör ve BIONZ X görüntü işleme motoru yer alır. Buna ek olarak ZV-E10, bulanık (bokeh) ve net arka plan arasında kolayca geçiş yapabilen "Background Defocus”  (Arka Plan Netlik Ayarı) ve odağı öznenin yüzünden vurgulanmak istenen nesneye otomatik olarak kaydıran "Ürün Teşhir Ayarı" modu da dahil olmak üzere, popüler dijital fotoğraf makinesi ZV-1'de vlogger’ların işini kolaylaştıracak özelliklere sahiptir.

Sony Europe Dijital Görüntüleme Ürün Pazarlama Direktörü Yann Salmon Legagneur, “Sony'nin ilk değiştirilebilir lensli vlog kamerası ZV-E10 ile günümüzün içerik üreticilerinin giderek artan ihtiyaçlarına karşılık verecek olmanın heyecanını yaşıyoruz," diyor. "Yeni ZV-E10, daha büyük sensörlü değiştirilebilir lensli bir kamera işlevselliğini ve mükemmel görüntü kalitesini, video blog hazırlama için özel olarak tasarlanmış kullanıcı dostu özelliklerle bir araya getiriyor. Bu sayede daha gelişmiş bir sisteme geçiş yapmak isteyen video içerik üreticileri için ideal bir araç haline geliyor.”  

ZV-E10, hafif gövdesinin (yaklaşık 12 oz. / 343g) içinde video öncelikli bir tasarım barındırır ve içerik üreticilerin kameranın üst kısmına harici mikrofon bağlamasına olanak tanıyan popüler yana açılır değişken açılı LCD Ekrana sahiptir. Bu, bir yandan çekim hazırlıklarını kolaylaştırırken bir yandan da kullanıcıların ekranı özçekim modunda ve gerek yüksek gerekse alçak açılardan görebilmelerini sağlar.

ZV-E10, ekranın yanı sıra, kameranın üst kısmında bulunan ve içerik üreticilerin tek bir dokunuşla tercih ettikleri çekim modları arasında kolayca geçiş yapmalarına olanak tanıyan yeni bir Fotoğraf / Film / Ağır ve Hızlı çekim düğmesi de dahil olmak üzere, video blog hazırlamak için özel olarak tasarlanmış pek çok farklı ve kullanımı kolay işlev içerir.

Yeni kamera ayrıca, 4K (QFHD: 3840 x 2160) video çekimi ve yüksek görüntü kalitesine sahip Ağır Çekim (FHD 120p) gibi gelişmiş video özellikleri mevcuttur. Aktif Mod ile elektronik görüntü sabitleme özelliği de bulunur ve yürürken ya da elle çekim yaparken bile sabit video kaydı yapabilmeyi sağlar. Ayrıca, ZV-E10'Un gelişmiş AF (otomatik netleme) teknolojisi, mükemmel takip performansıyla hızlı ve hassas AF'nin yanı sıra net ses kaydı için yüksek kaliteli ses sunar. 

Sony Vlog Challenge

Bu duyuru ile birlikte Sony, katılımcıları en tutkulu oldukları ve en çok heyecan duydukları konuda bir video blog oluşturmaya teşvik eden Sony Vlog Challenge’a ikinci kez ev sahipliği yapacak. Başvuru süreci 27 Temmuz – 27 Eylül 2021’de devam ederken, tüm dünyadan video içerik üreticilerin katılımına açık olacak yarışmanın tüm koşullarını ve kurallarını buradan* inceleyebilirsiniz.

Yaratıcı Çok Yönlülük 

Değiştirilebilir lensli yeni kamera ZV-E10, kullanıcının çekmek istediği her sahne için ideal lensi kullanarak yaratıcı ifade biçimlerinin sınırlarını genişletmesini sağlıyor. Sony'nin E-mount lens serisindeki uyumlu lenslerin çeşitliliği, kullanıcının yaratıcı vizyonuna en uygun lensi seçebilmesine olanak tanıyor. 

Gelişmiş Otomatik Netleme

Sony’nin sektör lideri AF teknolojisi, kullanıcının netleme görevlerini kameraya bırakmasına ve böylece çekimi kurgulamaya odaklanmasına imkân veriyor. ZV-E10, kameranın hareket halindeyken ve zorlu ortamlarda kayıt yaparken bile hızlı ve hassas otomatik netleme için nesnenin yüzünü ve gözlerini takip etmesini sağlayan ‘video modunda Gerçek Zamanlı Takip’ yeteneğiyle Hızlı Hibrit AF ve Gerçek Zamanlı Eye AF özelliklerine sahiptir. Kullanıcı ayrıca, yaratıcı tercihlerine göre hızlı veya yavaş netleme arasında seçim yapmak üzere kameranın AF Geçiş Hızı ve AF Nesne Değişikliği Hassasiyeti gibi AF ayarlarını kişiselleştirebiliyor. 

Ayrıca, ZV-E10'un Dokunmatik Netleme işlevi, kullanıcının ekrana dokunarak durağan görüntülerdeki odak konumunu sezgisel olarak ayarlayabilmesine imkân verir. Kullanıcı, tek bir dokunuşla, odak konumunu anında kadraj içerisindeki bir nesneye kaydırabilir. Bu işlev hem fotoğraf hem de video modlarında kullanılabilir.

Yüksek Kaliteli Ses

ZV-E10, Dahili ‘Yönlü 3 Kapsüllü Mikrofon’u ve rüzgâr sesini büyük ölçüde azaltmak üzere cihazla birlikte verilen rüzgâr siperi sayesinde, Sony’nin üstün teknolojisiyle, konuşmacının sesini net bir şekilde yakalayarak kristal netliğinde ses çekimi yapabilmeyi sağlar. Daha fazla ses seçeneği için ZV-E10, Çoklu Arayüz (MI) Yuvası Kapağı üzerinden bir dijital ses arayüzüne ve harici mikrofon bağlamak için bir mikrofon jakına sahiptir. Ayrı bir kulaklık jakının da bulunması, kullanıcının ses kayıtlarını en iyi şekilde takip edebilmek için cihaza kulaklık bağlayabilmesine olanak verir. Ses çıkış zamanlaması Canlı veya Dudak Senkronizasyonu olarak ayarlanabilir.

Nesneye Öncelik Verin

Kullanıcı, aydınlatma koşullarının büyük değişiklik gösterdiği farklı ortamlarda çekim yaparken ZV-E10'un hızlı AE (otomatik pozlama) geçişleri yapabilen orijinal Yüz Önceliği AE algoritmasını kullanarak yüzün aşırı veya yetersiz ışığa maruz kalmaması için pozlamayı otomatik olarak düzelteceğinden emin olabilir. Bu algoritma, kameranın yüzü tespit etmesini sağlar ve aydınlatmada ekstrem değişiklikler olan sahnelerde özçekim yaparken ya da nesnenin yüzü anlık olarak kameradan farklı yöne çevrildiğinde bile yüzün en iyi ışıkla betimlenebilmesi için pozlamayı ayarlar, Buna ek olarak cihaz, hem fotoğraf hem de video modlarında herkesin cilt tonlarını optimize etmek üzere popüler ZV-1'dekiyle aynı gelişmiş renk bilimini kullanır. 

Son Teknoloji Video Özellikleri: 

  • Piksel birleştirme olmaksızın tam piksel okumayla dahili 4K video kaydı 
  • 4K ile kayıt yaparken 100Mbps ve Full HD kayıt yaparken 50Mbps’de yüksek bit hızlı XAVC S™ kodek  
  • Ağır & Hızlı Çekim
  • 120 fps yüksek hızda full HD kayıt 
  • Aralıklı Çekim moduyla çarpıcı zaman atlamalı videolar
  • Hibrit Log-Gama (HDR) / S-Gamut3.Cine / S-Log3, S-Gamut3 / S-Log3

Video İçerik Üreticileri için Tasarlandı 

Gövde kavranışının kolaylığı ve kameranın üzerine zahmetsizce erişilebilecek şekilde yerleştirilmiş MOVIE (film) düğmesi sayesinde kullanıcılar, yeni ZV-E10’u ile rahatça çalışabiliyorlar. Opsiyonel olarak sunulan Kablosuz Uzaktan Kumandalı Çekim Kolu (GP-VPT2BT, ayrı satılır) ile bir arada kullanıldığında, zum, kayıt ve özellik atanabilen bir kontrol düğmesine kolay erişim sağlanarak tek elle çekim basit bir hale getirilebilir. Kayıt yapılıp yapılmadığını bir bakışta görebilmek için gövdenin ön yüzünde bir de kayıt lambası bulunur. Kayıt esnasında aynı zamanda LCD ekranda kırmızı bir çerçeve görünür ve kullanıcının kamera arkasındayken kayıt modunun etkin olup olmadığını bilmesini sağlar.

ZV-E10'un benzersiz bir özelliği de otomatik zum lensleriyle optik yakınlaştırmayı ve prime lenslerle (birincil lensler) Net Görüntü yakınlaştırmayı çalıştırabilen zum koludur. Kullanıcı, kamerasını bir prime lens’le birlikte kullanırken 4K videoyu çekimini koruyacak şekilde, video çözünürlüğünden kayıp vermeden zum yapabilir. Kullanıcı ayrıca daha fazla yaratıcı esneklik için 8 zum hızı ayarı arasından seçim yapabilir. 

Tam şarjla 125 dakika ya da 440 görüntüye kadar çekim yapmaya yeten gücüyle ZV-E10, uzun pil performansı sunar; böylelikle kullanıcı, endişelenmesine gerek kalmadan uzun kayıtlar yapabilir. İç mekânda çekim yaparken, opsiyonel AC-PW20AM gibi AC güç kaynakları enerji sağlayabilir, böylece kullanıcı pil tüketimini dert etmeden kayda devam edebilir. Güç, aynı zamanda bir USB Type-C® konektörü aracılığıyla da sağlanabilir: Konektöre bağlanan harici piller hareket halinde çekim yaparken makineye daha uzun pil ömrü için güç verir. ZV-E10'un değişken açılı LCD Ekranı, kameranın pilini korumak için kapalı konuma getirildiğinde Güç tasarrufu moduna geçer ve panel açıldığında anında çekim yapılabilir. 

Bağlantıda Kalın 

ZV-E10, canlı yayın yaparken daha fazla mobilite sunmak üzere ek bir yazılıma gerek olmaksızın, yalnızca bir PC'ye veya akıllı telefona bağlanarak yüksek kaliteli bir web kamerası veya canlı yayın kamerası olarak da kullanılabilir. Bu özellik, kullanıcının, canlı yayın ya da görüntülü aramalarda hem ZV-E10'un olağanüstü görüntü kalitesinden ve kristal netliğindeki sesinden hem de Yüz Öncelikli AE ve Yumuşak Cilt Efekti’nden yararlanabilmesini sağlar. ZV-E10; UVC (USB Video Sınıfı) / UAC (USB Ses Sınıfı) gibi USB kameralar için kullanılan standartları destekler. ZV-E10 ayrıca kullanıcıların daha uzun kullanım için canlı yayın yaparken USB kablosuyla bir güç kaynağına bağlanmalarına imkân tanır. Ek bir kolaylık olarak, kullanıcı anında canlı yayına başlayabilmek için bu işlevi belirli bir düğmeye atayabilir.

Kolay Veri Dosyalama ve Aktarım 

Kullanıcılar, Sony'nin Imaging Edge Mobile uygulaması ile seçtikleri görüntü ve video dosyalarını Wi-Fi üzerinden bir mobil cihaza aktarabilirler. Aynı zamanda RAW görüntü dosyalarının da aktarımı sağlanabilir. Fotoğraf Makinesi, Imaging Edge Mobile uygulamasıyla eşleştirildikten sonra, dosyaların konum verileri mobil cihazdan edinilebilir ve kaydedilebilir. Kullanıcılar, fotoğraf makinesi KAPALI konumda olsa bile Bluetooth üzerinden makinedeki bir SD karttan akıllı telefona (mobil cihaz) dosya aktarabilirler.

Stok Bilgisi

ZV-E10 kamera ve E PZ 16-50mm F3.5-5.6 OSS otomatik zum lensten oluşan yeni bir kit de yine Ağustos ayında piyasada olacak. 

ZV-E10 hakkında detaylı ürün bilgisi için;

https://www.sony.com.tr/electronics/degistirilebilir-lensli-fotograf-makineleri/zv-e10 

Yeni ZV-E10 hakkında çekilmiş bir ürün videosunu izlemek için tıklayınız

Sony Vlog Challenge hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

 

 

 

Etiketler: kamera

Yazdır e-Posta