Haberler

Siirt'te 1. Ulusal Foto Safari Başladı

Siirt Valiliği, kentin tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtmak ve bilinirliğini artırmak amacıyla "1. Ulusal Foto Safari Yarışması" düzenledi.

Siirt'in doğal güzelliklerinin tanıtımı amacıyla Siirt Valiliği koordinasyonunda, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Dicle Kalkınma Ajansı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Siirt Şube Müdürlüğü'nün katkılarıyla "Mezopotamya'nın Gizemli Kenti Siirt" teması ile düzenlenen 1. Ulusal Foto Safari etkinliği Siirt Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde açılış toplantısı ile başladı.

Açılış toplantısına, Vali Osman Hacıbektaşoğlu, uluslararası savaş fotoğrafçısı, gezgin, belgesel yapımcısı Coşkun Aral, Siirt Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi Proje Uzmanları, jüri üyeleri, fotoğraf sanatçıları ve basın mensupları katıldı.

Vali Hacıbektaşoğlu, "Doğa, inanç ve kültürün hoşgörü ile perçinleştiği kadim şehrimizin sahip olduğu tüm değerlerini, yeniden keşfediyoruz. Tüm fotoğraf tutkunlarını bu etkinliğe davet ediyoruz. İlimizde ilkini gerçekleştirdiğimiz bu organizasyonda emeği geçen tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür ediyorum." dedi.

Coşkun Aral baba ocağı Siirt'te bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek  ''Kent; köklü tarihi, eşsiz doğal güzelliği, kültür ve inanç değerleri ve yemek kültürü ile çok zengin bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekerek asırlar boyunca bu topraklarda yaşayan birçok medeniyetin ve uygarlığın izlerini taşıyan Siirt ilimizin yöresel mutfağı; orijinal, benzersiz, kendine has özelikleri bulunan, zengin ve çok renkli bir mutfaktır. Bu zengin mutfağın bir kültürel miras olarak geleceğe taşınması ve tanıtılması ve en önemlisi turizme kazandırılmasını gerekiyor.'' dedi.

Foto safari, salgın kurallarına uygun şekilde planlanarak çekilen fotoğraflar, Türkiye'nin önemli fotoğraf sanatçılarından oluşan jüri heyeti tarafından değerlendirecek. 

Jüri'nin oyları ile 3 fotoğraf derece ödülü alırken, 3 fotoğraf mansiyon ödülüne layık görülecek. 4 gün sürecek yarışmada kadim şehir Siirt'in tarihi ve doğal dokusu ve kültürel değerleri belgelenerek ilimizin turizm potansiyeli ortaya konulacak.

Ödül töreni 21 Haziran'da yapılacak.
 

 

Etiketler: kültür, etkinlikler, yarışma, fotoğraf yarışması, fotoğraf

Yazdır e-Posta