Haberler

Değerli Fotoğraf Sanatçısı Sabit Kalfagil Vefat Etti

1934'de Elazığ'da doğan Sabit Kalfagil, Konya Lisesi'ni ve İTÜ Mimarlık Fakültesini bitirdi.

Fotoğraf: Ercan Arslan

1980 yılına kadar İstanbul Belediyei'nde çalıştı. İmar Müdürlüğü, Başkan danışmanlığı ve başkan yardımcılığı görevlerini yaptı.

Fotografla tanışıklığı 1960 yılında hobi düzeyinde başladı. Anadolu insanı, doğası ve kültürüne tanıklık etmek için pek çok Anadolu gezisi yaptı. Bu fotograflar birçok ulusal ve uluslar arası, kişisel ve karma sergi de yer aldı, yarışmalarda ödüllendirildi.

Yurt içinde ve dışında birçok karma sergiye katıldı. 1972 ve 1988'de iki kişisel sergi açtı.

Birçok fotografı Turizm Bakanlığı yayınlarında ve Türkiye Afislerinde yer aldı. Ulusal ve uluslarası sempozyum ve konferanslara katıldı. Bildiriler sundu. Birçok yarışmada juri üyelği yaptı.

1981'de Fotograf Sanatında Kompozisyon adlı öğretici bir kitabı ve 1988'de Fatih Anıtları adlı bir albümü yayınlandı. Halen "Gün ışığı kontrolü" adlı bir kitap hazırlamaktadır.

1978'de o tarihteki Güzel Sanatlar Akademisi Fotograf Enstitüsü'nün kurucuları arasında yer aldı. 1989'da Doçent oldu ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotograf Bölümünde Belgesel Fotograf Sanat Dalı Başkanı oldu. 1993'de TRT Kurumu için Kamil Fırat ile birlikte "Işığın Peşinde Anadolu" adlı 9 bölümlük bir belgesel hazırladı.

1998'de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotograf Bölümüne Profesör olarak atandı. Sabit Kalfagil P.T.F.D (Profesyonel Tanıtım Fotoğrafçıları Derneği) ve İFSAK'ın onur üyesiydi.

Yazdır e-Posta