5 ADIMDA EŞSİZ YILBAŞI KARELERİ…
Haberler

5 ADIMDA EŞSİZ YILBAŞI KARELERİ…

Her yerin ışıl ışıl olduğu, sokakların, caddelerin renklendiği yeni yıl zamanı, muhteşem kareler yakalamak için eşsiz fırsatlar sunuyor.

Yılın bu en güzel zamanını ölümsüz hale getiren fotoğrafları, daha etkili kılacak 5 ipucunu Canon Fotoğraf ve Video Grubu Ürün Uzmanı Mert Gündoğdu açıklıyor.

Yılbaşı gecesi ister evde ister dışarıda geçirilsin, herkesin sevdikleri ile birlikte olduğu anı temsil ediyor. Yeni yılın gelişi kutlanırken; güzel masalar hazırlanıyor, sokaklar yılbaşı ağaçları ile süsleniyor. Neşeli ve heyecanlı anların ruhunu ve atmosferini yansıtacak anları fotoğraflarken dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili Canon Fotoğraf ve Video Grubu Ürün Uzmanı Mert Gündoğdu tavsiyelerde bulunuyor.

Bulunduğunuz Yerin En Güzel Köşesini Seçin

 

Yılbaşında adeta bir görsel şölen haline gelen iç ve dış mekanlarda fotoğraf çekerken, arka planda mutlaka yılbaşı ağacı, kar küresi, noel baba veya hediyeler gibi dönemin konseptine uygun öğelerin yer alması fotoğrafı zenginleştiriyor. İç mekan çekimlerinde güçlü görüntü elde etmenin yolu düşük diyafram değerlerine sahip lens kullanımından geçiyor. Net kareler yakalamak için Canon L Serisi’nden, EF Lensler’ini kullanılmak daha uygun oluyor. Dış mekanda yapılan çekimlerde ise sokak lambalarına ve yılbaşı süslerine bokeh efekti katılarak mükemmel fotoğraflar elde edilebiliyor. Bu özelliği kullanmak isteyenleri için taşıması kolay ve kompakt bir lens olan Canon EF 50 MM f/1.8 STM öne çıkıyor.

Renk Kontrastına Önem Verin

 

Renklerin birbiriyle etkileşimi anlamına gelen renk kontrastı sağlanarak daha iyi fotoğraf komposizyonu yaratılıyor.Yılbaşını temsil eden kırmızıyla uyumlu beyaz, yeşil, gümüş, altın, bronz renklerine sahip hoş atmosferi yansıtan kareler, dikkat çekiyor.Daha net ve canlı renkli fotoğraflar, güçlü renklendirme özelliğine Canon 6D Mark II ile sağlanabiliyor. En önemli nokta ise diyaframın en açık halinde kullanılması.

En Coşkulu Anları Yakalayın

 

Yılbaşı dönemi alışveriş merkezleri, sokaklar, caddeler, kafeler ya da evler birbirinden güzel ışıklar ve süslerle kaplı oluyor. Bu güzel atmosferde eğlencenin tadını çıkarırken yakalanan doğal fotoğraflar, yüksek enerjili konsept oluşturmak için fırsat yaratıyor. Hareketli fotoğraflar çekerken olabildiğince yüksek ISO tercih etmek daha iyi olabiliyor ancak ışığın yetersiz olduğu durumlarda flaş kullanmamaya dikkat etmek önemli.

Sevdiklerinizle Çekileceğiniz Toplu Fotoğrafları Yönetmekten Çekinmeyin

 

Yılbaşı dönemi, sevdiklerinizle sıcak ve eğlenceli fotoğraflar çektirmek için harika bir fırsat. Grup fotoğrafları çekerken geniş bir alana sahipsek tripod kullanmanın yanı sıra, Canon 10-18mm gibi ultra geniş açı bir lens kullanmak çok daha doğru kadrajlı fotoğraflar elde etmeyi sağlıyor. Ayrıca herkesin doğru şekilde sıralanmış olması etkili bir fotoğraf kompozisyonu için fazlasıyla önemli. Bunun için kadrajın sağ ve sol kenarlarına iki kişi yerleştirip, fotoğraftaki herkesin başının farklı yükseklikte olmasına dikkat etmek gerekiyor. Canon fotoğraf makinenizin zamanlayıcısı ya da Canon Camera Connect uygulamasını kullanarak en doğru an fotoğraflanabiliyor.

Farklı Açı ve Konseptler Deneyin

 

Yılbaşı fotoğraflarında farklı malzeme ve mekanlar kullanmaktan çekinmemek gerekiyor. Gerekli ambiyansı yakalamak için gerekli süs malzemelerini veya kişileri kadraja dahil etmek, yakalan kadrajı bir anda değiştirebiliyor. Farklı açılar deneyip, daha dar ya da geniş açılar kullanmak ilgi çekici anlar yakalamayı sağlıyor. Bazen hiç umulmadık bir açıdan, bambaşka güzellikte fotoğraflar elde edilebiliyor. Örneğin, dans eden insanların hareketlerini daha iyi yakalamak için yüksek enstantaneler kullanıp, f/1,8 gibi geniş bir diyafram açıklığıyla bokeh efektli arka planlar yaratılabiliyor.

Yazdır e-Posta