• Anasayfa
  • Haberler
  • Nikon yeni Z objektif yuvası sistemini tanıtıyor, iki yeni tam çerçeve aynasız fotoğraf makinesi olan Z 7 ve Z 6'yı piyasaya sürdü
Nikon yeni Z objektif yuvası sistemini tanıtıyor, iki yeni tam çerçeve aynasız fotoğraf makinesi olan Z 7 ve Z 6'yı piyasaya sürdü
Haberler

Nikon yeni Z objektif yuvası sistemini tanıtıyor, iki yeni tam çerçeve aynasız fotoğraf makinesi olan Z 7 ve Z 6'yı piyasaya sürdü

Nikon tam çerçeve, Nikon FX biçimli aynasız fotoğraf makineleri olan Z 7 ve Z 6'nın yanı sıra yeni, daha büyük çaplı objektif yuvasına sahip NIKKOR Z objektiflerin piyasaya sürüldüğünü duyurmaktan mutluluk duyar.

NIKKOR Z objektiflere ilişkin ayrıntıları burada bulabilirsiniz: https://bit.ly/2wrzHcm

Nikon Z objektif yuvası sistemi ile aynasız yeniden yaratıldı

 

Z objektif yuvası sistemi yeni, daha geniş çaplı bir objektif yuvasına sahip aynasız fotoğraf makinelerinin yanı sıra, uyumlu NIKKOR objektiflerden ve aksesuarlardan meydana geliyor. Bu sistem, optik performans alanında yeni bir boyut arayışı içerisinde gerçeğe dönüştürülmüştür. Hepsinin de kökeni Nikon'un dijital SLR fotoğraf makinelerinin kalite, üstün görüntüleme teknolojisi, muazzam kullanılabilirlik ve yüksek güvenilirlik geleneklerini miras almıştır.

 

Yeni Z objektif yuvası sisteminin kalbinde, objektif tasarımı alanında daha fazla olanağın yanı sıra, yeni kreatif fırsatlara kapı açan yeni, daha büyük çaplı bir objektif yuvası yer almaktadır. Z objektif yuvası sistemi, f/0,95 ile Nikon tarihinin en hızlı objektifi de dahil olmak üzere, pek çok yüksek performanslı objektif* sunacak. Yeni objektif yuvası adaptörü ayrıca, NIKKOR F objektif yuvasına sahip objektiflerle uyumluluk sağlaması dolayısıyla, fotoğrafçılara daha fazla seçenek sunacak.

 

"Z", yeni bir başlangıcın ilk adımıdır. Nikon Z, Nikon'un performans konusunda son noktayı arayışını temsil eder. Olanakları yeniden tanımlamayı ve fotoğrafçılara daha fazla yaratıcılığın kapılarını aramaya yönelik araçlar sağlamayı hedeflemektedir.

 

Nikon, kalite geleneğini sürdürmekle birlikte görüntüleme teknolojisinin evrimine de cevap olarak aynasız fotoğraf makinelerinin sunduğu faydaları genişletecektir. Nikon, fotoğrafçılara çarpıcı yeni ürünler sunarak dünya fotoğrafçılığına öncülük etmeyi sürdürecektir.

 

*Nikon SLR fotoğraf makinelerine yönelik değiştirilebilir objektiflerle ve Değiştirilebilir Objektifli Gelişmiş Fotoğraf Makineleriyle

 

Z 7 ve Z 6 ürün incelemesi

 

Z 7 ve Z 6, yeni bir arkadan aydınlatmalı tam çerçeve, dahili odak düzlemi kademe belirlemeli AF'ye sahip Nikon FX biçimli CMOS sensör ve en son görüntü işleme motoru olan EXPEED 6 ile donatılmıştır.

 

Z 7, 45,7 megapiksel etkin çözünürlüğe sahiptir ve ISO 64 - 25600 aralığında standart duyarlılığı destekler. NIKKOR Z objektiflerle birlikte bu fotoğraf makinesi, görüntünün dört bir yanında muazzam bir keskinlik ve ayrıntı seviyesine ulaşır.

 

Z 6, 24,5 megapiksellik etkin piksel sayısıyla her amaca yönelik FX biçimli bir fotoğraf makinesidir ve ISO 100 - 51200'lük geniş bir aralıkta standart duyarlılığı destekler. Yüksek duyarlılıklarda üstün performans ve tam piksel ölçümü ile tam çerçeve 4K UHD film kaydı sunan Z 6, loş ortamlarda fotoğraf çekme ve film kaydetme gibi çeşitli ihtiyaçlara cevap verir.

 

Z 7 ve Z 6'nın ana özellikleri

1. Dahili odak düzlemi kademe belirlemeli AF'ye sahip yeni arkadan aydınlatmalı Nikon FX biçimli CMOS sensörle donatılmıştır

Hem Z 7'de hem de Z 6'da dahili odak düzlemi kademe belirlemeli AF noktalarına sahip arkadan aydınlatmalı CMOS sensör kullanılmaya başlanmıştır. Z 7, 45,7 megapiksellik etkin piksel sayısına sahiptir ve ISO 64 - 25600 aralığında standart duyarlılığı desteklemektedir (ISO 32 eşdeğerine azaltma ve ISO 102400 eşdeğerine artırma da mümkündür). Z 6, 24,5 megapiksel etkin çözünürlüğe sahiptir ve ISO 100 - 51200 aralığında geniş bir standart duyarlılığı desteklemektedir (ISO 50 eşdeğerine ilave azaltma ve ISO 204800 eşdeğerine artırma da mümkündür).

2. Görüntü alanının yaklaşık %90'ını kapsayan netleme noktalarına sahip bir karma AF sistemi

Z 7'deki 493 netleme noktası* ve Z 6'daki 273 netleme noktası, hem yatayda hem de dikeyde görüntüleme alanının yaklaşık %90'ına karşılık gelen geniş bir kapsama alanına olanak tanımaktadır. Bu karma AF sistemi, odak düzlemi kademe belirlemeli AF ve netlemeli kontrast ölçümlü AF arasında otomatik geçiş yapmak için, FX biçimli sensöre yönelik optimize edilmiş bir algoritma kullanmaktadır. NIKKOR Z objektiflerin kullanılması, hem durağan görüntülerde hem de filmlerde AF doğruluğunu daha da üst seviyeye çıkarmaktadır.

*FX (36 x 24) görüntüleme alanı ile ve tek noktalı AF etkinleştirildiğinde.

3. Keskin ve net görüntüleme için yeni EXPEED 6 görüntü işleme sistemi ve kreatif dışavurumu destekleyen yeni işlevler

Z 7 ve Z 6, yeni EXPEED 6 görüntü işleme sistemi ile donatılmıştır. NIKKOR Z'nin ve NIKKOR F objektif yuvalı objektiflerin üstün çözünürlük gücüyle, konular her zamankinden daha keskin bir şekilde işlenir. Kumlanma da etkili bir şekilde azaltılmaktadır.

Ayrıca, Picture Control keskinlik parametrelerine orta seviyeli keskinleştirme seçeneği eklenmiştir. Bu seçenek, mevcut keskinlik ve netlik parametreleriyle birlikte, hem durağan görüntüler hem de filmler* için kullanıcıların ekran içerisindeki çeşitli dokuları daha keskin veya daha yumuşak yapmalarına olanak tanır. Bu fotoğraf makineleri ayrıca, kreatif dışavurumu destekleyen 20 ayrı Creative Picture Control (Kreatif Picture Control) seçeneği sunmaktadır. Efekt seviyesi 0 ile 100 arasında ayarlanabilmektedir.

*Orta seviyeli keskinlik ayarı yalnızca "Yüksek kalite" film ayarında kullanılabilir.

4. Net ve doğal bir görünüm sunmak için Nikon'un üstün optik ve görüntü işleme teknolojilerinden yararlanan elektronik vizör

Z 7'ye ve Z 6'ya yönelik olarak kullanılmaya başlayan elektronik vizör, optik vizörlere kıyasla rahat ve kullanışlıdır. Her iki fotoğraf makinesi de 3690 k-nokta OLED panel kullanılan bir elektronik vizör ile donatılmıştır. Elektronik vizör yaklaşık %100'lük çerçeve alanına, 0,8x'lik büyütmeye ve yaklaşık 37,0 derecelik diyagonal görüş açısına sahiptir. Nikon'un üstün optik teknolojilerinden ve görüntü işleme teknolojilerinden yararlanarak, azaltılmış renk sapması ve uzun süreli çekimlerde bile minimum göz yorgunluğu ile optik vizörlerdekiyle kıyaslanabilen rahat ve net bir görüşü garantiler. Dahası göz merceği koruma penceresine tozu etkili bir şekilde iten bir flor kaplama uygulanmıştır. Buna ek olarak, kullanıcıların ISO duyarlılığı, AF alanı modu ve Picture Control'ü içeren çeşitli çekim ayarlarının hepsini de vizörden çabucak görmesine ve uygulamasına imkan veren <i> menüsü elektronik vizörde görüntülenebilir.

5. Sezgisel kullanıma olanak tanıyan, Nikon'a özgü ergonomik tasarım

Z 7 ve Z 6, Nikon'un fotoğraf makinelerini geliştirdiği yıllar içerisinde ilerlettiği üstün kullanışlılık özniteliğini miras almıştır. Gövdeler kompakt olmakla birlikte, tutması kolay sıkı bir kavrama yüzeyine ve hepsi de çabucak ve kolayca kullanılabilecek alt seçici, AF-ON, ISO ve pozlama telafisi için kullanılana benzer düğmelere sahiptir. Ayrıca, tıpkı üst sınıf dijital SLR fotoğraf makinesi modellerinde olduğu gibi, bu fotoğraf makinesinin üst kısmına ayar bilgilerinin görüntülenebileceği bir ekran yerleştirilmiştir.

6. Geniş dinamik aralık sağlayan 10 bitlik N-Log ve profesyonel ihtiyaçlara hitap eden zaman kodlaması gibi film özellikleri

Z 7 ve Z 6, FX tabanlı film biçimini kullanarak yalnızca tam çerçeve 4K UHD (3840 x 2160)/30p film kayıtlarını değil, ayrıca Full HD/120p filmleri de destekler. Tam piksel ölçümü kullanılarak daha keskin 4K UHD filmler olanaklı kılınmıştır.*1 Buna ek olarak, 4K UHD ve Full HD film kaydında Etkin D-Lighting, elektronik titreşim azaltma ve pikleme kullanılabilir. Nikon'un özgün N-Log'u, 10 bitlik*2 HDMI çıkışı ile de kullanılabilir. Bu fotoğraf makineleri, daha etkili renk geçişleri için parlak noktalardan ve gölgelerden alınan pek çok ton bilgisini kaydetmek*3 üzere kapsamlı renk derinliği, on iki duraklama, %1300 dinamik aralık kullanmaktadır. Zaman kodlaması desteği, videoları ve sesleri farklı cihazlarda kaydedilen filmlerle senkronize etmeyi daha kolay hale getirir. Buna ek olarak, diyafram açıklığı ve pozlama telafisi gibi ayarları sessiz ve akıcı şekilde yapmak için NIKKOR Z objektiflerin dahili kontrol halkası kullanılabilir.

*1 Z 7 için FX tabanlı film biçimi hariç

*2 Fotoğraf makinesinin hafıza kartına 10 bit çıkışlı eş zamanlı 4K UHD film kaydı yapılması mümkün değildir.

*3 Filmler fotoğraf makinesinin hafıza kartına değil sadece harici kayıt cihazına kaydedilir.

7. Nikon'un 5,0'lık duraklama*2 etkisine sahip ilk*1 dahili titreşim azaltma teknolojisiyle

Z 7 ve Z 6, makine içi titreşim azaltma (VR) teknolojisiyle donatılmıştır. VR ünitesi, beş eksende hareket telafisi sağlar. Titreşim azaltmanın etkileri, yaklaşık 5,0 duraklamalık*1 bir deklanşör hızı artışına eşdeğerdir. Bu işlev, FTZ objektif yuvası adaptörü (ayrı satılır)*3 takıldığında; VR işleviyle donatılmamış objektifler dahil olmak üzere NIKKOR F objektiflerle de etkili şekilde kullanılabilir.

*1 Değiştirilebilir objektifli fotoğraf makineleri arasında

*2 CIPA standartlarına göre ölçülmüştür (NIKKOR Z 24-70mm f/4 S telefoto zoom konumunda kullanılarak).

*3 Bir NIKKOR F objektif yuvasına sahip objektif kullanıldığında ulaşılan telafi düzeyi, NIKKOR Z objektif kullanıldığında ulaşılan kadar yüksek değildir.

8. Diğer özellikler

• Tuşların ve düğmelerin sezgisel kullanımına olanak tanıyan, Nikon dijital SLR fotoğraf makinelerinden miras işletim sistemi

• Kompakt bir gövdede sunulan, Nikon D850'dekiyle aynı seviyede sağlamlık, dayanıklılık ile toz ve su direnci

• Dik açılı ekran mekanizmalı, yaklaşık 2100 k-nokta 8 cm (3,2 inç) dokunmatik LCD ekran

• Deklanşörden kaynaklanan sarsıntıyı ve gürültüyü ortadan kaldıran sessiz çekim. Yeni pikleme istifli görüntü işlevi*1, kullanıcının netleme kaydırmalı çekim sonrasında doğru ayarları onaylamasına olanak tanır. Pikleme teknolojisi kullanılarak simüle edilmiş siyah beyaz görüntü, tüm görüntüler bir düzenleme yazılımında netleme istifi oluşturmak üzere birleştirildikten sonra alan derinliğinin nasıl görüneceğini taklit eder*2

• Hızlı hareketleri yakalayan yaklaşık 9 fps'de (Z 7) ve 12 fps'de (Z 6) yüksek hızlı sürekli çekim (artırılmış)*3

• 8K (Z 7) zaman aralıklı film oluşturmayı*2 mümkün kılan aralıklı çekim

• Genişletilmiş düşük ışıklı ölçüm aralığı*4, kullanıcıların gün batımından yıldızlı gece gökyüzüne uzanan vb. geçişli sahneleri otomatik pozlama kullanarak kolayca yakalamasına olanak tanır

• SnapBridge kullanan bir akıllı cihaza doğrudan bağlantı için dahili Wi-Fi®

• Bilgisayara görüntü ve film aktarımını mümkün hale getiren dahili Wi-Fi®

• Görüntüleri ve filmleri kablolu veya kablosuz LAN üzerinden yüksek hızlı aktarmak için WT-7 kablosuz verici (ayrı satılır) ve esnek çok flaşlı çekimleri olanaklı kılan radyo kontrollü Gelişmiş Kablosuz Aydınlatma gibi mevcut dijital SLR fotoğraf makinesi aksesuarları desteği

*1 Sadece netleme kaydırma gerçekleştirilen fotoğraf makinesi kullanılarak onaylanabilir.

*2 Üçüncü taraf yazılım gerekir.

*3 12 bit RAW, JPEG veya TIFF biçiminde Sürekli Y (artırılmış)

*4 Sessiz çekim ve pozlama düzeltme etkinleştirilmiş zaman aralıklı çekim veya zaman aralıklı film kaydı ile.

 

MB-N10 Pil Paketinin Geliştirilmesi

 

Şu anda geliştirme aşamasında olan MB-N10 pil paketi, iki adet EN-EL15b şarj edilebilir Li-ion pil taşıyacak olmasıyla, çekim sayısını ve/veya film kayıt süresini etkili bir şekilde yaklaşık 1,8 kat artıracak. Z 7 ve Z 6 ile aynı seviyede toz ve su direnci sunacak olmakla birlikte, EH-7P AC şarj adaptörü kullanılarak USB'den şarjı destekleyecek.

Yazdır e-Posta