Türkiye Güzellikleri’nin İkinci Durağı Şanlıurfa
Haberler

Türkiye Güzellikleri’nin İkinci Durağı Şanlıurfa

Türkiye’de 16 farklı şehirde, 8 ay boyunca devam edecek olan Kültür Yolu Festivalleri’nin ikinci durağı olan Şanlıurfa’da, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin (TFMD) seçkisini yaptığı ‘Türkiye Güzellikleri Sergisi’ vatandaşlarla buluştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Güzellikleri Sergisi'nin de yer aldığı Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali'nin açılışına katıldı. Açılış töreninin ardından Bakan Ersoy, sergiyi gezerek fotoğrafları inceledi. Şanlıurfalıların beğenisine sunulan sergi büyük ilgi gördü. TFMD’nin Almanya’dan ABD’ye, Rusya’dan Güney Afrika’ya, Hindistan’dan Zambiya’ya, Katar’dan Arjantin’e yirminin üzerinde ülkeye taşıdığı Türkiye Güzellikleri Sergisi, 25 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında Şanlıurfa Şehir Müzesi’nde sergilenecek. Sergide 31 usta fotoğrafçının çektiği 39 farklı fotoğraf yer alacak. 

2023 Türkiye Güzellikleri Birincisi - Ufuk TURPCAN

ÖDÜLLÜ FOTOĞRAFLARDAN SEÇKİ

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin 39 yıldır aralıksız düzenlediği “Yılın Basın Fotoğrafları” yarışmasında ödül alan kareler Türkiye’nin görsel tarihine not düşüyor. Bu yarışma organizasyonuna 2018 yılından bu yana ülke tanıtımına katkı sunmak adına "Türkiye Güzellikleri" ayrı bir yarışma olarak eklendi. Her yıl 5 binden fazla eserin katıldığı yarışmada ödül alan fotoğraflardan oluşan dev arşivden seçilen kareler, farklı seçkilerle dünyanın farklı kentlerine taşındıktan sonra bu yıl sanatı, kültürü, tarihi, tek bir noktada birleştirmeyi başaran, Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’ne taşındı. 

KÜLTÜR YOLLARINI SÜSLEMEYE DEVAM EDİYOR

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel, bugüne kadar yaklaşık 20 farklı ülkede beğeniye sunulan Türkiye Güzellikleri Sergisi’nin, ülkenin en önemli kültür ve sanat organizasyonu olan Kültür Yolu Festivalleri aracılığıyla vatandaşlarla buluşmasının önemine değinerek, “Ülkemizin sahip olduğu görsel zenginlik, bu sergi sayesinde Kültür Yollarını süslemeye devam ediyor. Türkiye’nin tanıtımı adına sahip olduğumuz görsel güzellikleri daha önce birçok ülkenin önemli kentinde beğeniye sunan sergimiz, bu kez de Adana Kültür Yolu Festivali’nin ardından Şanlıurfa’da vatandaşlarımızla buluşuyor” diye konuştu.   

2022 Türkiye Güzellikleri Birincisi - Ahmet ASLAN

SERGİDE FOTOĞRAFI OLAN İSİMLER

Ahmet Faruk Sarıkoç, Ahmet Aslan, Ahmet Turan Kural, Ali Mermertaş, Beytullah Eles, Cem Öksüz, Gülin Yiğiter, Erdem Şahin, Ekrem Kalkan, Emrah Gürel, Emrullah Akgün, Ercan Arslan, Esengül Alıcı, Hasan İçel, İsa Cıda, İsa Terli, İsmail Serhat Şahin, Levent Kulu, Mehmet Aslan, Meriç Aktar, Metin Öztürk, Ozan Güzelce, Rıza Özel, Selahattin Sönmez, Selçuk Şamiloğlu, Seymen Bozarslan, Sinan Çakmak, Soner Kılınç, Ufuk Turpcan, Ünal Çam, Tolga Adanalı.

Etiketler: kültür, sanat, etkinlikler, fotoğraf

Yazdır e-Posta