• Anasayfa
  • Haberler
  • Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2024’ün genel kazananları açıklandı.
Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2024’ün genel kazananları açıklandı.
Haberler

Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2024’ün genel kazananları açıklandı.

 Dünya Fotoğrafçılık Organizasyonu tarafından bu yıl 17’ncisi düzenlenen Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2024’ün genel kazananları açıklandı.

Dünya Fotoğrafçılık Organizasyonu, 18 Nisan günü Londra'da düzenlenen özel bir gala töreninde Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2024'ün genel kazananlarını açıkladı. Bu yıl 17'ncisi düzenlenen ödül töreninde, günümüz dünyasındaki en iyi fotoğraf çalışmaları ile geçtiğimiz yıl boyunca küresel izleyicilerde yankı uyandıran görüntüler ve hikayeler ödüllendirildi. Ödül kazanan, finalist ve kısa listeye kalan eserler, 19 Nisan'dan itibaren Londra'daki Somerset House'da Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2024 sergisinde görücüye çıkacak.

Prestijli Yılın Fotoğrafçısı unvanı, Spiralkampagnen serisiyle Juliette Pavy'ye verildi: ‘Grönlandlı Kadınların Zorla Doğum Kontrolü ve İstemeden Kısırlaştırılması.’ Pavy, 25.000 ABD doları nakit para ödülü, bir dizi Sony dijital görüntüleme ekipmanı ve Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2025 sergisinde yeni bir çalışma sunma fırsatı kazandı.

Pavy, ödül töreninde her kategoride 2. ve 3. olan finalistlerle birlikte açıklanan 10 Profesyonel yarışma kategorisi kazananı arasından seçildi. Değişen iklimimizi ve doğal dünyayla ilişkimizi yansıtan güncel öykülerden, birey ve toplulukların samimi tasvirlerine kadar, bu yılın Profesyonel yarışma kazananları ve finalistleri, dünyanın dört bir yanından olağanüstü bir fotoğrafçılık çeşitliliğini temsil etti.

Törende ayrıca, bu yılın Fotoğrafçılığa Üstün Katkı ödülünün sahibi olan ve kendine özgü siyah-beyaz çalışmalarıyla kariyerinin son elli yılında hayal gücünün sınırlarını zorlayan uluslararası üne sahip fotoğrafçı Sebastião Salgado da ödül kazandı. Salgado, fotoğrafçılığın görsel dünyasına yaptığı silinmez katkılardan dolayı ödüllendirildi. 

Gala töreninde ayrıca, Ödüllerin Açık, Öğrenci ve Gençlik yarışmalarının genel kazananları ve bu yılın Sürdürülebilirlik Ödülü sahibi de ödüllendirildi. Kariyerlerinin farklı dönüm noktalarında fotoğrafçıları destekleyen Açık Ödüller yarışması tek bir görüntünün gücünü kutlarken, Öğrenci ve Gençlik Yarışmaları gelecek neslin çalışmalarına ışık tutuyor. Geçtiğimiz yıl başlatılan Sürdürülebilirlik Ödülü ise gezegenimiz için pozitif değişimi vurgulayan fotoğrafçıları bir araya getiriyor.

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2024 sergisi, 19 Nisan - 6 Mayıs 2024 tarihleri arasında Somerset House, Londra'da gerçekleşecek. Londra'nın bahar kültür takvimindeki en heyecan verici fotoğrafçılık etkinlikleri arasında yer alan bu büyük sergide, 200'ün üzerinde baskı ve dijital ortamda yüzlerce ek görüntü yer alıyor. Kazanan ve kısa listeye giren fotoğrafçıların eserleri sergileniyor ve bu yılın Fotoğrafçılığa Üstün Katkı ödülü sahibi Sebastião Salgado'nun çalışmalarının retrospektifi de yer alıyor.

YILIN FOTOĞRAFÇISI

Spiralkampagnen: Juliette Pavy (Fransa) tarafından hazırlanan Zorla Doğum Kontrolü ve Grönlandlı Kadınların İstemeden Kısırlaştırılması, 1960'lar ve 1970'lerde Grönland'da Danimarkalı yetkililer tarafından uygulanan istemsiz doğum kontrolü kampanyasının ciddi ve kalıcı etkilerini araştıran bir belgesel projesidir. Bu proje, bazıları 12 yaşından küçük olan binlerce İnuit kadına rızaları olmadan rahim içi araçların yerleştirildiği spiralkampagnen uygulamasını konu alıyor. Proje, Danimarka hükümeti tarafından devam eden soruşturma da dahil olmak üzere, uygulamanın kökenlerini günümüze kadar izliyor.

Mağdurların bakış açılarını ön plana çıkaran Pavy'nin projesinin anlatım yapısı, bir topluluğun yaşadığı kolektif travmaların zorlu ve önemli yansımalarıyla şekilleniyor. Seride, Nuuk şehrinin ve klinik alanlarının mekânsal fotoğraflarından röntgen görüntülerine ve ilgili genç kadınların arşiv fotoğraflarına, kurbanların ve program sırasında ve sonrasında Grönland'da çalışan doktorların yakın tarihli portrelerinden günümüzde spiralkampagnen'i araştıran Danimarkalı parlamentere kadar çeşitli fotoğraf biçimleri kullanılıyor. 

Pavy'nin kazanan projesi hakkında yorum yapan 2024 Profesyonel Yarışma Jüri Başkanı Monica Allende şunları söyledi: ‘Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri jürisi, Juliette Pavy'nin kişiler ile empati kurarak tasvir etmesini, onları hem ağırbaşlı hem de son derece samimi bir şekilde yakalamasını överek Pavy’nin olağanüstü yeteneğinin bir kez daha vurguladı. Pavy'nin dışlanmış toplulukların karşı karşıya kaldığı acı gerçekleri ortaya çıkarma konusundaki kararlılığı, etkileyici anlatım yaklaşımıyla birleştiğinde, kendisine Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri'nin prestijli takdirini kazandırmakla kalmadı, aynı zamanda jürinin onun potansiyeline olan inancını ve kariyer yolculuğunun desteklemesinin önemini de vurguladı.’

PROFESYONEL KATEGORİ KAZANANLARI

Profesyonel kategoride yarışmayı kazanan fotoğrafçılar teknik, ustalık ve güçlü bir anlatım yaklaşımı sergileyen 5 ila 10 fotoğraftan oluşan bir seri sunarak uzman jüri üyeleri tarafından seçildiler.

Tüm kategori kazananlarına Sony dijital görüntüleme kiti verilecek. Bu yılın kazananları:

MİMARLIK & TASARIM

KAZANAN: Siobhán Doran (İrlanda): Sala Mayor (Oturma Odası) 

Finalistler: 2. Karol Pałka (Polonya); 3. Yaser Mohamad Khani (İran İslam Cumhuriyeti)

YARATICILIK

KAZANAN: Sujata Setia (Birleşik Krallık) A Thousand Cuts (Binlerce Kesik)

Finalistler: 2. Mackenzie Calle (Amerika Birleşik Devletleri); 3. Tine Poppe (Norveç)

BELGESEL PROJELERİ

KAZANAN: Juliette Pavy (Fransa) Spiralkampagnen serisi Grönlandlı Kadınların Zorla Doğum Kontrolü ve İstemeden Kısırlaştırılması

Finalistler: 2. Brent Stirton (Güney Afrika); 3. Davide Monteleone (İtalya)

ÇEVRE

KAZANAN: Mahé Elipe (Fransa) Echoes of the Hive (Kovanın Yankıları)

Finalistler: 2. Jean-Marc Caimi & Valentina Piccinni (İtalya); 3. Maurizio Di Pietro (İtalya)

PEYZAJ

KAZANAN: Eddo Hartmann (Hollanda) The Sacrifice Zone (Kurban Bölgesi)

Finalistler: 2. Jim Fenwick (Birleşik Krallık); 3. Fan Li (Çin Anakarası)

PORTFÖY

KAZANAN: Jorge Mónaco (Arjantin) Portraits and Landscapes (Portreler ve Manzaralar) 

Finalistler: 2. Aly Hazzaa (Mısır); 3. Angelika Kollin (Estonya)

 

PORTRE

KAZANAN: Valery Poshtarov (Bulgaristan) Father and Son (Baba ve Oğul)

Finalistler: 2. Adali Schell (Amerika Birleşik Devletleri); 3. Drew Gardner (Birleşik Krallık)

SPOR

KAZANAN: Thomas Meurot (Fransa) Cold Sun (Soğuk Güneş)

Finalistler: 2. Angelika Jakob (Almanya); 3. Tommaso Pardini (İtalya)

NATÜRMORT

KAZANAN: Federico Scarchilli (İtalya) Flora 

Finalistler: 2. Peter Franck (Almanya); 3. Beth Galton (Amerika Birleşik Devletleri)

VAHŞİ YAŞAM & DOĞA

KAZANAN: Eva Berler (Yunanistan) Suspended Worlds (Askıdaki Dünyalar)

Finalistler: 2. Haider Khan (Hindistan); 3. Jasper Doest (Hollanda)

Bu yılın kazanan ve finalist projeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen çevrimiçi kazananlar galerilerimizi ziyaret edin: https://www.worldphoto.org/tr/node/9569

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÖDÜLÜ

Kathleen Orlinsky (ABD), America's First Wilderness (Amerika'nın İlk Vahşi Doğası) adlı eseriyle bu yılın Sürdürülebilirlik Ödülü kazananı olarak açıklandı ve 5.000 ABD doları para ödülü kazandı.

Orlinsky'nin bu serisi, New Mexico'nun güneydoğusundaki Gila Vahşi Doğası'nın manzarasını, yaban hayatını ve insanlarını ele alarak, el değmemiş doğal ortamın korunması ve bölgenin biyolojik çeşitliliğinin korunması için harcanan koruma çabalarını inceliyor. Orlinsky'nin projesi, vahşi doğada yaşayan insanların doğayla barış içinde bir arada var olma ve bu alanın korunmasını teşvik etme yollarını inceliyor.

 Kazandığı ödülle ilgili olarak Orlinsky şunları söyledi: 'Ödül aldığım için çok heyecanlı ve mutluyum; özellikle de şu anda iklim krizinin pençesinde kıvranırken çevre ve koruma konularında farkındalık yaratabildiğim için de onur duyuyorum.’

 

Sürdürülebilirlik Ödülü, Creo tarafından düzenlenen ve Birleşmiş Milletler Vakfı ile Sony Pictures iş birliğiyle hayata geçirilen, Birleşmiş Milletler'in çevresel Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden birini öne çıkaran hikayeleri, kişileri ve kuruluşları ödüllendiren, yıl boyunca süren küresel bir program olan Çevresel Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin bir parçasıdır.

YILIN AÇIK YARIŞMA FOTOĞRAFÇISI

Açık yarışma, tek bir görselin, gücünü ve yaratıcılığını ödüllendirmektedir. Kazanan fotoğraflar, teknik mükemmellikle birlikte dikkate değer bir görsel anlatı sunma becerilerine göre seçilmektedir. Açık kategorinin 10 katılımcısı arasından seçilen Liam Man (Birleşik Krallık), 2024 Yılının Açık Yarışma Fotoğrafçısı seçildi. Man ayrıca 5.000 ABD doları nakit ödülün, Sony dijital görüntüleme ekipmanı ve uluslararası tanınırlığın sahibi oldu.

Liam Man, İskoçya'nın Skye Adası'ndaki Storr'un Yaşlı Adamı'nın ünlü kaya oluşumunu drone ışıkları ve yükselen turuncu ay ile aydınlatılmış olarak gösteren Moonrise Sprites Over Storr adlı eseriyle yılın açık yarışma fotoğrafçısı ödülünü kazandı. Gece geç saatlerde, güçlü bir kar fırtınası sırasında çekilen bu eser, uçsuz bucaksız dağlık alan ile çarpıcı kış manzarasını öne çıkardı.  

Kazandığı ödülle ilgili konuşan Man: ‘Her yıl, kazanan fotoğraflara hayranlık duyuyorum ve çalışmalarımın bunların arasında sergilendiğini hayal ediyorum. Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri'nde Yılın Açık Yarışma Fotoğrafçısı seçilmek, bir hayalin gerçeğe dönüşmesi ve bende derin bir minnettarlık, aşırı sevinç ve kesinlikle suskunluk hissi bırakıyor!’

YILIN ÖĞRENCİ YARIŞMASI FOTOĞRAFÇISI

Bu yılki Öğrenci yarışması için fotoğrafçılık öğrencilerinden, Ev brief’ine yanıt veren ve yer, topluluk, kimlik ve aidiyet konularındaki kişisel bakış açılarını vurgulayan 5 ila 10 fotoğraftan oluşan bir dizi fotoğraf istendi.

Brüksel Sint Lukas LUCA Sanat Okulu'ndan Kayin Luys (Belçika) Yılın Öğrenci Fotoğrafçısı unvanına layık görüldü ve üniversitesi için 30.000 € değerinde Sony dijital görüntüleme ekipmanı kazandı.  Luys Güzel Kızlara Güvenme eseri ile eşinin ailesini nasıl tanıdığını ve onların günlük gelenek ve ritüellerinin nasıl bir parçası haline geldiğini vurgulayan, kayınvalidesinin samimi bir portresini çizdi.

Luys kazandığı ödülle ilgili olarak şunları söyledi: 'Fotoğraf benim için çevremi daha fazla keşfetmenin önemli bir yolu oluyor. Çalışmalarımda, bana anlatılan hikayelerle ilişki kuruyor ve onlardan ilham alıyorum. Bu büyük ve küçük hikayelerin Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri sayesinde daha geniş bir kitleye ulaşması ve daha fazla bilinirlik kazanması beni duygulandırdı ve onurlandırdı.’

 

YILIN GENÇ YARIŞMASI FOTOĞRAFÇISI

Bu yıl Gençlik yarışmasına katılanlar Sizin Gözünüzden temasına yanıt vermeye ve çevrelerindeki dünyaya dair benzersiz anlayışlarını paylaşmaya davet edildi. Yaşları 19 ve altında olan 10 fotoğrafçı arasından seçilen Daniel Murray (Birleşik Krallık, 15 yaşında) Yılın Genç Fotoğrafçısı seçilerek Sony dijital görüntüleme ekipmanı ve küresel tanıtım ödülünün sahibi oldu.

 

Murray'in boş Cornish sahilindeki yalnız bir sörfçüyü görüntüleyen fotoğrafı, yaz sezonunun sonundaki sessiz atmosferi ve İngiliz sahillerinin geniş plaj manzaralarını yansıtıyor. Fotoğraf, yumuşak tonlarıyla yaz sonunun sıcak ışığını gözler önüne seriyor.

Murray kazandığı zaferle ilgili olarak şunları söyledi: 'Çok mutluyum ve kendimle gurur duyuyorum, çünkü genç bir fotoğrafçı olarak bu benim için büyük bir başarı. Bu ödül beni fotoğrafçı olarak devam etmek ve kendimi daha da geliştirmek için motive ediyor. Bu fırsat için Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri'ne çok teşekkür ediyorum.

FOTOĞRAFÇILIĞA OLAĞANÜSTÜ KATKI  

Bu yılki Fotoğrafçılığa Üstün Katkı ödülü saygın fotoğrafçı Sebastião Salgado'ya verildi. Günümüzde yaşayan en başarılı fotoğrafçılardan biri olan Sebastião Salgado, 50 yılı aşkın kariyeri boyunca yakaladığı olağanüstü siyah-beyaz kareleriyle uluslararası alanda büyük beğeni topladı.

Fotoğrafçının (Sebastião Salgado’nun) 40'tan fazla fotoğrafı Somerset House'daki Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2024 sergisinde yer alacak. Fotoğrafçı tarafından yapılan seçki, Gold (1986) ve Workers (1993) gibi ikonik ilk projelerinden ve Genesis gibi daha yeni çalışma gruplarından eserleri içeren, kariyerinin son elli yılı içindeki önemli temaları ve kilometre taşlarını öne çıkarıyor. (2011) ve Amazonia (2019).

EDGAR MARTINS | SOLO SUNUM 

Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri sergisinde, bu yılın genel ve kategori kazananlarının çalışmalarının yanı sıra, 2023 Yılın Fotoğrafçısı kazananı Edgar Martins'in (Portekiz) solo sunumu da yer alıyor.

Ünlü fotoğrafçı, Anton'un eli Suçluluktan Oluştu serisinden bir fotoğraf seçkisi sunuyor. Kas ve kemik yok. Onun bir Gung-ho Parmağı ve bir Kederli Başparmağı var. 2023'te kazanan projesi Our War'a dayanan bu sunum, Martins'in 2011'de Libya İç Savaşı sırasında öldürülen yakın arkadaşı foto muhabiri Anton Hammerl'ın kaybının anısına hazırladığı uzun vadeli bir projeyi sergiliyor.

Yazdır e-Posta