• Anasayfa
  • Haberler
  • Canon, Global Good Awards 2024'te Geleceğin Sürdürülebilirlik Liderlerini Ödüllendiriyor
Canon, Global Good Awards 2024'te Geleceğin Sürdürülebilirlik Liderlerini Ödüllendiriyor
Haberler

Canon, Global Good Awards 2024'te Geleceğin Sürdürülebilirlik Liderlerini Ödüllendiriyor

Sürdürülebilirliği destekleyen kampanyalar ile gençlerin başarılarını vurgulayan Canon; beş yıldır Global Good Awards’ta Yılın Genç Şampiyonu kategorisinin sponsorluğunu üstleniyor.

Global Good Awards 2024 Canon Yılın Genç Şampiyonu kategorisinde, sürdürülebilirliğin herhangi bir alanında olumlu değişime öncülük eden ve kendi yöntemlerini başkalarını harekete geçmeye teşvik etmek için kullanan genç liderler ödüllendiriliyor. Ödül; yaratıcılık ve eleştirel düşünceyi kullanarak sürdürülebilirlik konularını ele almaları için gençlere bilgi, beceri ve güven kazandıran, Türkiye'de de bu yıl ikincisi Mardin’de gerçekleştirilen Canon Gençlik Programı’nın (Young People Programme) bir uzantısı olarak başlatıldı. Global Good Awards 2024 Canon Yılın Genç Şampiyonu kategorisinin başvuruları ise 3 Mayıs tarihine kadar devam ediyor. 

Geçtiğimiz yılın 17 yaş altı ve 21 yaş altı kategorilerinin kazananları Raheen Fatima ve Manyasiri ‘Pear’ Chotbunwong jüri üyeleri tarafından büyük beğeni görmüştü. Bir sosyal aktivist olan Raheen'in, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni temel alan ve dünyanın dört bir yanındaki gençleri farklı konularda eğitmek amacıyla yaptığı çalışmalar büyük övgü toplamıştı. Raheen bugüne kadar 20 farklı ülkeden 5.000'den fazla gence eğitim verdi.

Kâr amacı gütmeyen kadın sağlığı kuruluşu H.E.R.'in (Health/Sağlık. Equity/Eşitlik. Respect/Saygı) kurucusu Manyasiri ‘Pear’ Chotbunwong ise kadınların regl ürünlerine, eğitime, sağlık hizmetlerine ve istihdama erişimini destekleme çabalarından dolayı ödüllendirilmişti. Kuruluşu aracılığıyla, 30'dan fazla okul ve sivil toplum kuruluşu ile ortaklıklar kurarak beş ülkede kadınlara 10.000'den fazla yeniden kullanılabilir ve FDA onaylı şeker kamışı lifinden üretilmiş ped dağıtılmasını sağladı. 

Canon kategorisinin geçmiş yıllardaki kazananları Expo 2020 Dubai gibi küresel etkinliklerde Canon'u temsil ederken geçen yılın finalistlerinden bazıları Cartoon Network ile bir TV ve sosyal medya küresel video kampanyasında yer aldı.

Canon EMEA Sürdürülebilirlik ve Resmi İşlemler Direktörü Peter Bragg: “Global Good Awards'a beş yıldır sponsor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki aylarda sürdürülebilirlik kampanyaları düzenleyen gençlerin çalışkanlıklarını ve başarılarını vurgulayan başvuruları görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Bu ödülün, toplumlarında gerçek bir fark yaratan genç sürdürülebilirlik liderlerinin tanınması için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum.” diyerek programı değerlendirdi. 

Bu yılın “Canon Yılın Genç Şampiyonu Ödülü” kazananını; aralarında UN Global Compact Network Birleşik Krallık Yönetici Müdürü Steve Kenzie, Sürdürülebilirlik danışmanı ve Be the Change Kitap Serisinin yazarı Georgina Stevens, 2023 Canon Yılın Genç Şampiyonu finalisti Jodie Bailey-Ho ve fotoğrafçı ve Canon Marka Elçisi Laura El Tantawy'nin de bulunduğu ilham verici bir jüri heyeti belirleyecek. 

Canon Yılın Genç Şampiyonu kategorisine ilişkin ayrıntılar

Ödül, 17 ve 25 yaş altı olmak üzere iki kategoride verilirken, her iki kategoriye de katılım ücretsizdir. Canon Gençlik Programları katılımcılarının ve program dışından gençlik aktivistlerinin başvuruları kabul edilmektedir. Jüri heyeti bir adaylık için birden fazla başvuru sahibinin olmasına izin vermektedir. Örneğin, bir arkadaş grubu veya kardeşler sürdürülebilirlik amaçları doğrultusunda bir kampanya yürütmek amacıyla birlikte çalışabilir. Başvurular 3 Mayıs 2024 tarihine kadar kabul edilecektir.

Katılımcıların başvuru için maksimum 1.250 kelimeden oluşan kişisel bir videonun yanı sıra hikayelerini ve uğruna çalıştıkları değişimi anlatan maksimum altı alt yazılı görsel göndermeleri gerekmektedir. Başvurular Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni rehber olarak kullanmalıdır. Katılımcılar başvurularını hazırlarken ister yerel bir topluluk projesi isterse büyük, küresel bir girişim olsun, her türlü sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik aktivizmine odaklanabilir.

Genç Şampiyon Ödülü'nün kazananları Canon EOS R50 İçerik Üreticisi Kitine sahip olacak ve bir Canon Marka Elçisi ile Masterclass'a davet edilecek. Finale kalan katılımcılara ayrıca sertifika, sürdürülebilirlik madalyası da verilecek. 

Adaylar, 18 yaşın üzerindeyse kendileri adına bir başvuru gönderebilir veya bir ebeveyn, vasi, şirket veya birlikte çalıştıkları dernek veya kuruluş tarafından aday gösterilebilir. Ancak dernek veya kuruluş, başvuru sürecinin bir parçası olmalıdır.

Etiketler: canon

Yazdır e-Posta